May kinnitas Belfastis, et suudab tagada korrapärase Brexiti

Suurbritannia peaminister Theresa May kinnitas visiidil Belfasti, et suudab tagada korrapärase lahkumise Euroopa Liidust nii, et Põhja-Iirimaal ei teki jälle rahutused nagu need olid eelmisel sajandil.

May kohtub neljapäeval Brüsselis Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga, et saavutada põhimõtteline kokkulepe sõnastuse muudatuses punktis, mis puudutab ajutist Iiri piiri kaitsemeedet, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Parlament on öelnud seda, et soovib muudatusi kaitsemeetmes, mis praegu lahkumisprotokollis on sees. See teema, mille parlament on tõstatanud, ning seda on teinud parlamendis esindatud eri osalised, on kaitsemeetme võimalik lõputu kestvus. Just sellele pööramegi tähelepanu ja on mitu viisi, kuidas seda teha. Vaadates alternatiivseid sõnastusi, arutades saadikutega, kes on teinud ettepanekuid, hinnates juriidilisi muutusi, mis on vajalikud juriidiliseks kindlustundeks. Pühendumus karmi kontrolli välistamisele pole muutunud," rõhutas May.

Samal ajal on Euroopa Liit kinnitanud, et lahkumisleppe üle pole plaanis enam uuesti läbi rääkima hakata.

Näiteks Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk teatas kohe pärast hääletust Briti alamkojas, et Iirimaad puudutav nn tagavaraplaan on lahkumisleppe lahutamatu osa.

Ka Iiri Vabariik märkis, et Euroopa Liidu seisukoht enam ei muutu.

Iiri välisminister Simon Conevey meenutas varem, et läbirääkijad on uurinud Iiri tagavaraplaani alternatiive juba kaks aastat ning selle ajaga pole leitud ühtegi muud lahendust.

"Me oleme kõik need asjad läbi vaadanud. Me oleme neid testinud ja leidnud, et need ei toimi, ning nüüd on meil Briti peaminister pakkumas välja neid samu asju, mida me oleme testinud," rääkis ta.

EL võib olla küll valmis muutma mingil määral seda, milliseks Briti ja EL-i suhted kujunevad pärast Brexitit tulevikus, kuid järeleandmisi Iiri piiri teemal silmapiiril ei ole.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: