Politoloog: viimaste päevade valimisvõitlus võib tulla veel väga pingeline

Tartu Ülikooli Skytte instituudi politoloog Martin Mölder ütles intervjuus "Aktuaalsele kaamerale", et viimaste päevade valimisvõitlus võib tulla veel väga pingeline - Eesti 200 võib kaotada valijaid Reformierakonnale ja kahtlejad võivad otsustada Isamaa kasuks.

ERR-i tellimusel Turu-uuringute AS-i poolt läbi viidud ja ligi 4700 vastajat hõlmanud üle-eestilisest uuringust selgus, et Keskerakond läheb eelseisvatele riigikogu valimistele vastu küll favoriidina, kuid nende edu Reformierakonna ees on valimiste lähenedes kahanenud. Oma toetust on erakondadest enim kasvatanud aga Isamaa.

Martin Mölderi sõnul näitab küsitlus küll, et vahe Keskerakonna ja Reformierakonna vahel on natuke vähenenud ja Keskerakond ikka veel juhib, aga on tulnud ka signaale, et see toetuste vahe võib olla veel palju väiksem "On tulnud ka signaale, et Reformierakond on jõudsalt järele võtnud. Ma arvan, et siinkohal on kõik otsad veel lahti ja see viimaste päevade valimisvõitlus võib tulla veel väga pingeline," ütles Mölder.

Saatejuht Priit Kuusk tõi välja, et Eesti 200 on langenud künnise alla. Vahepeal oli see kaheksa protsendi peal, nüüd nelja. Kuusk küsis, kas selle põhjustas seesama kurikuulus plakatikampaania.

"Kindlasti oli see plakatikampaania osa sellest, aga siinkohal tasub vaadata nagu ka kõikide teiste erakondade puhul pikemat trendi. Tõepoolest alates novembrikuust kuni praeguseni Eesti 200 toetus on olnud jätkuvalt languses. Ja üks põhjus kindlasti oli see plakatiskandaal. Aga teine põhjus võib-olla on ka see, et nende niiöelda uudsuse kapital hakkab otsa saama ja sinna asemele või selle kõrvale ei ole neil panna tuntud kandidaate või inimesi, keda valijad saaksid valida," rääkis Mölder.

"Nende puhul tõenäoliselt tekib selline olukord, et inimesed lähevad valimisjaoskonda või e-hääletavad ja näevad siis seda kandidaatide nimekirja, ja Eesti 200 puhul nad ei näe seal kedagi tuttavat ja siis nad pigem hääletavad oma teise kõige suurema valiku poolt, mis Eesti 200 toetajate puhul praegu on Reformierakond," selgitas politoloog.

Isamaa eeliseks reitingu tõusul on olnud Mölderi sõnul tuntud näod ja tuttavad nimed. "Jah, osalt on see Isamaale olnud kindlasti nende eeliseks. Ja Isamaa puhul tasub meeles pidada ka seda, et kõikidest erakondadest on just Isamaa olnud see, kelle võimalike toetajate hulk võrreldes nende reaalsete toetajatega ükskõik, mis ajahetkel, on olnud kõige suurem. Võrreldes nende inimestega, kes ütlevad, et nad kindlasti hääletaksid Isamaa poolt, on väga palju neid, kellel Isamaa nimi mõtteis mõlgub ja kes siis tõenäoliselt, kui otsustamiseks läheb, võivad Isamaa kasuks valida," lausus Mölder.

Riigikogu valimised toimuvad juba sel pühapäeval, 3. märtsil.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: