Euroopa autod võivad tulevikus saada väriseva gaasipedaali ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kiired autod Tallinnas
Kiired autod Tallinnas Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

Euroopa Parlament andis möödunud nädalal toetuse autode turvalisust suurendavale ettepanekule, mis heakskiidu korral tähendab, et tulevikus hakkavad Euroopas müüdavad autod muu hulgas olema kiiruse ületamisest värinaga märku andva gaasipedaaliga ja kõik sõidukid hakkavad sisaldama musta kasti.

Minimaalselt hakkab kõigil müüdavatel autodel olema gaasipedaal, mis annab juhile märku, kui ta ületab piirkiirust. Hoiatussüsteemi ei saa juht kava kohaselt ise välja lülitada, kuid samas on juhil võimalik kiirust ületada, kui ta seda soovib. Kui autol on töös püsikiiruse hoidja, siis auto peaks automaatselt langetama piirkiiruse lubatud tasemele.

Eelnõu kohaselt peaks tulevikus müüdavatel autodel olema ka hulgaliselt muid turvalisust tõstvaid elemente, nagu unisuse ja tähelepanu hajumise hoiatused, sensorid või kaamera tagurdamisel õnnetuste vältimiseks, ühtlustatud pesa alkoholiluku paigaldamiseks, nõue, et tagatuled vilguksid järsu pidurduse korral ja autoõnnetuste info salvestamiseks musta kasti olemasolu.

Samuti tehakse uutele müüdavatele sõidukitele kohustuslikuks sõidurajast kõrvalekaldumise hoiatussüsteem ja automaatse hädapidurduse süsteemi olemasolu.

Lisaks näeb eelnõu ette, et uutel müüdavatel veokitel ja bussidel peavad olema seadmed, mis võimaldaksid juhtidel märgata jalakäijaid ja jalgrattureid, kes on sõidukitele väga lähedal ja praegu juhtidele nähtamatud. Samuti luuakse eelnõuga alused Euroopas isejuhtivate autode kasutusele võtuks.

"Riigina otsime pidevalt lahendusi, kuidas muuta liiklust ohutumaks, kuid autotootjatele kehtestatud turvanõudeid Eesti üksi mõjutada ei saa. Karmimad kohustuslikud sõiduki turvastandardid saab kehtestada Euroopa tasandilt ning hetkel oleme lähedal ka nende vastu võtmisele," ütles majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi veondus- ja liiklustalituse juhataja Sander Salmu.

"Uute muudatustega luuakse tulevikus toodetavatele autodele turvanõuded, mis vähendavad inimeste enda tegevustest vigade tekkimist ning samas antakse liiklejale rohkem informatsiooni, mille tulemusel on võimalik käituda ohutumalt nii enda kui ka kaasliiklejate suhtes. Nüüd jääb üle loota, et otsus võetakse vastu enne Euroopa Parlamendi valimisi," lisas Salmu.

Euroopa Parlamendi siseturu- ja tarbijakaitsekomisjon kiitis plaanitavad muudatused heaks 33 poolt- ja kahe vastuhäälega. Euroopa Komisjoniga läbirääkimine kiidetakse tõenäoliselt heaks märtsi alguses.

Möödunud aastal hukkus Euroopa Liidu teedel 25 300 inimest ja 135 000 said tõsiselt viga.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: