Jüristo: parteid peavad jutlust põhiliselt enda koorile

Foto: ERR

Mõttekoja Praxis juhi Tarmo Jüristo hinnangul on erakonnad seekordsetel valimistel pöördunud pigem enda seniste toetajate poole ning ei ole püüdnud meelitada enda poole teiste parteide valijaid. Riigikogu valimised toimuvad sel pühapäeval.

Jüristo rääkis ETV saates "Esimene stuudio", et praegu on erakondade toetus väga tasavägine ning niisugustes olukordades otsustab partei edu valimistel see, kes suudab kõnetada kõige rohkem neid inimesi, kes pole veel oma otsust langetanud.

"Siin mulle tundub, et neil valimistel on tegelikult üks väga huvitav olukord, mõneti erinevalt varasematest, et pole justkui ühte suurt asja, mille najal sikkusid ja lambaid omavahel jaotada," rääkis Jüristo.

"Mulle tundub, et omamoodi harjumatul moel on see, et kõik võistlevad erakonnad suuresti peavad jutlust omaenda koorile, räägivad omaenda inimestega. Aga neid asju, millega oleks võimalik näiteks sotsiaaldemokraatidel kõnetada klassikalist Reformierakonna valijat või sinnapoole kalduvat inimest või Isamaal sotsiaaldemokraatide oma, väga palju ei paista mulle. Selles suhtes saabki olema huvitav näha, kuidas viimane ots kujuneb," lisas ta.

Politoloog Mari-Liis Jakobson Jüristoga ei nõustu. "Selles mõttes ma võib-olla Tarmoga päris lõpuni nõus pole, et erakonnad ei teeks panuseid, mis võiks aidata neil meelitada ka mingeid muid segmente enda poolt hääletama, kes võib-olla nende tüüpvalija ei ole. Vähemalt kas või sellega, et mitte mingitele n-ö olemasolevatele konnasilmadele astuda. Seda on näha olnud ka viimase aja otsuste kontekstis. Kas või näites Järve gümnaasiumiga, kus tegelikult kaarte laotakse väga suure hoolega, et mitte ära hirmutada neid potentsiaalseid inimesi, kes kaaluvad neil valimistel hääletada teistmoodi," arutles ta.

Seda, et parteidel oleks viimasteks päevadeks varuks veel trumpe, et valijaid meelitada, Jüristo ei usu. "Minu arust on praegu juba väga suur hulk inimesi oma valiku teinud. Kui keegi on hoidnud mingit trumpi selleks hetkeks, siis minu arust see on suhteliselt halb mänguplaan," ütles ta.

"Mulle ei tundu mõistlik plaan, praegu, viis päeva enne, kui e-valimised on põhimõtteliselt kaante vahel, hakata veel midagi muutma või millelegi eraldi rõhuma. Pigem on ikkagi see, et kõik püüavad viimase otsani need viimased hääled kätte saada, et ei jääks kuskilt midagi võtmata, mis ripakil on. See on mõistlik asi, millele keskenduda," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: