Internetis hääletas rekordilised 247 000 valijat

{{1551286140000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Kolmapäeva õhtul kell 18 lõppes riigikogu valimiste elektrooniline hääletamine ning internetis andis oma hääle rekordilised 247 232 valijat, jaoskonnas hääletas 99 163 inimest. Kokku osales eelhääletamisel 346 395 inimest ehk 39,3 protsenti valijaist.

Esimest korda sai riigikogu valimistel anda hääle internetis 2007. aastal. E-hääletamisel osales toona veidi üle 30 000 inimese, vahendas "Aktuaalne kaamera".

2011. aastal kasutas internetis hääletamise võimalust juba üle 140 000 inimese, neli aastat hiljem andis e-hääle enam kui 176 000 kodanikku.

Välismaal viibivatel eestlastel on võimalik hääletada ka meie välisesindustes. 2011. aastal kasutas seda võimalust veidi üle 2300 inimese. 2014 andis välisesindustes hääle poole vähem inimesi. Tänavu on Soomes elavate eestlaste seas teinud kampaaniat EKRE ja Eesti saatkonna ette tekkis eelhääletuse ajal järjekord. Välisesindustes hääletas tänavu veidi üle 1700 inimese.

Läbi aastate on kasvanud nende inimeste hulk, kes soovivad kodanikukohuse täita enne valimispäeva. 2007. aastal andis oma hääle eelvalimistel üle 171 000 inimese. Neli aastat hiljem ligi 250 000 ja 2015. aastal üle 296 000 kodaniku.

Pärastlõunal Kristiine keskuses valimas käinud ei pidanud kabiinis kuigi kaua nimekirju uurima, sest meeliskandidaadi nimi oli enamusel juba ammu teada.

"Olin juba varem nende programmidega tutvunud," ütles Õie.

"Ammust ajast ühe erakonna poolt ja siis ka valisin kandidaadi," rääkis Meeta, kes valis eelhääletamise mugavuse pärast.

"Ikka eelhääletus. Ma sellel päeval ei riski minna. Sellepärast, et ma ülskord läksin ja kõik oli jääs ja kukkusin. Aitab," ütles Elvi.

Markus aga käis eelhääletamas, sest ID-kaardi sertifikaadi aegumise tõttu ta e-häält anda ei saanud.

Jaoskonnakomisjoni esimees Ester Põiklik ütles, et valimas käiakse üsna aktiivselt. Selgitada tuleb valijatele sageli ikka seda, et mitmekesi kabiini minna ei tohi.

"Kahekesi kiputakse ikka kabiini minema Aga loomulikult, inimene, kes ise hästi ei näe või käsi väriseb, ei saa numbrit õigesti kirjutada, siis teda lubasime me kahekesi kabiini minna. Aga üldiselt pean ütlema, et inimesed, kes meie juurde jõudsid, olid väga toredad ja heatujulised," rääkis Põiklik.

Sageli tuntakse huvi, miks kabiinidel kardinaid pole. Seekordsetel valimistel pole kardinad lihtsalt enam nõutavad.

Valimispäeval on kõik valimisjaoskonnad avatud kell 9.00-20.00. Valimispäeval saab hääletada üksnes oma kodukoha valimisjaoskonnas ning eelvalimiste ajal antud häält muuta ei saa. Terviseseisundi tõttu või mõne muu mõjuva põhjusega on võimalik valimispäeval ka kodus hääletada.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: