Aivar Hundimägi: kaks kari Kaja Kallase teel

Foto: ERR

Reformierakonna esimehe Kaja Kallase esimene eelistus on valitsusliit Isamaa ja sotsidega, millel oleks riigikogus 56 kohta. Seda koostööd ohustab Isamaa valimislubadus muuta teine pensionisammas vabatahtlikuks, kirjutab Aivar Hundimägi oma kommentaaris.

Reformierakonna juhtimisel kokku pandavat uut valitsusliitu ähvardab majandus- ja maksuküsimustes kaks kari ning suuresti sõltub Isamaa või Keskerakonna kompromissivalmidusest, kas Kaja Kallasel õnnestub nendest karidest mööda purjetada.

Keskerakonna ja Isamaa koostöö puhul võib tekkida hoopis olukord, kus Reformierakond jääb opositsiooni ning uue valitsuse panevad Jüri Ratas ja Helir-Valdor Seeder kokku koos Mart Helme juhitava EKREga. Tõhusaim abimees sellise koostöö vastu on aga Kaja Kallasele Keskerakonna venekeelne valija, kellega vastandumine oli veel hiljuti Reformierakonna valimiskampaania üks tugisammas.

Kaja Kallase esimene eelistus on valitsusliit Isamaa ja sotsidega, millel oleks riigikogus 56 kohta. Seda koostööd ohustab Isamaa valimislubadus muuta teine pensionisammas vabatahtlikuks. Sotsidele ja Reformierakonnale on see vastuvõetamatu ning koalitsiooni teke sõltub sellest, kas Isamaa on valmis oma lubadusest taganema, leppides näiteks sellega, et teise samba süsteem muudetakse senisest paindlikumaks.

Isamaa esimehel Helir-Valdor Seederil on keeruline teise samba kohustuslikkuse jätkumisega leppida. Ta on isiklikult olnud pikka aega selle samba vastaline. Seederi isiklike veendumuste kõrval on oluline, kuidas Isamaa pensionisamba vabatahtlikuks muutmise lubadusest taganemisse suhtuvad kaks jõukat Eesti ettevõtjat. Nendeks on Postimees Grupi omanik Margus Linnamäe ja Bigbanki omanik Parvel Pruunsild, kes mõlemad on asunud Eestis aktiivselt ja sihipäraselt edendama konservatiivset maailmavaadet.

Näiteks on Pruunsild aidanud rahaliselt toetada kohustusliku teise pensionisamba vastaseid ning Linnamäe on üks Isamaa erakonna rahastajaid. Need mehed ei istu küll koalitsioonikõneluste laua taga, kuid see pole fakt, mis nende mõju kuidagi kahandaks.

On ka üks teine ettevõtlusele oluline teema, milles Pruunsilla ja Seederi seisukohad kattuvad. Nad mõlemad on Eesti tööturu senisest suurema välistööjõule avamise vastu.

Tegelikult on veel mitmeid teemasid, kus Seederi juhitava Isamaa arvamused lähevad risti Reformierakonna ja sotsidega. Seetõttu on ka eksitav rääkida kolmikliidu uuesti sünnist, sest Isamaa ei ole enam see erakond, mis ta oli aastaid tagasi koos Reformierakonna ja sotsidega Eestit valitsedes.

Reformierakonna, Isamaa ja sotside valitsusliidu loomine sõltub ka sotside otsusest. Kuuldavasti peavad mitmed mõjukad sotsid õigeks erakonna jäämist opositsiooni.

Kolmikliidule alternatiivina on Reformierakonnal võimalik luua toimiv koalitsioon Keskerakonnaga. Sellel tule ja vee koalitsioonil oleks riigikogus 60 kohta.

Reformierakonna ja Keskerakonna koostöö üheks oluliseks takistuseks võib saada tulumaksusüsteemi tagasi pööramine. Reformierakond võitis valimised lubadusega kaotada ära astmed tulumaksuvabastuses. Need astmed olid aga Jüri Ratase valitsuse üks suuremaid ja ka kulukamaid reforme. Kitsalt tulumaksu teemal suudaksid Kallas ja Ratas soovi korral kompromisslahenduse leida ning tõenäoliselt suudaks Keskerakond leppida Reformierakonna lubadusega ehk ühetaolise maksuvabastusega.

Keeruline teema on aga Reformierakonna lubaduse rahaline maksumus. Rahandusministeeriumi hinnangul tähendaks kõigile inimestele kuise 500-eurose tulumaksuvaba miinimumi kehtestamine riigieelarvele 247 miljoni euro suurust tulude vähenemist. See tähendab, et teiste lubaduste täitmiseks jääb vähem rahalist katet ning see muudab koalitsioonikõnelused keeruliseks.

Võimalike koalitsioonide puhul on laual ka kolmas variant. See oleks Keskerakonna, EKRE ja Isamaa valitsusliit, mida praegu peetakse vähetõenäoliseks, kuid mille tekkimine oleks realistlik, kui Keskerakond seda väga sooviks. Selle soovi täitumiseks piisaks, kui Isamaa jääb jäigale positsioonile teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmisel ning Keskerakond ei nõustu praeguse tulumaksusüsteemi muutmisega. Keskerakonda hoiavad aga sellisest koostööst eemal lähenevad europarlamendi valimised, sest EKREga ühine valitsusliit oleks midagi, mida on keeruline venekeelsele valijale põhjendada.

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: