Ratas: meid teevad ettevaatlikuks Keskerakonna varasemad valitsusest välja jätmised

Jüri Ratas.
Jüri Ratas. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Kuigi Reformierakond kutsus Keskerakonna koalitsioonikõnelustele, ei rutta Keskerakond sellele jaatavalt vastama. Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles ERR-ile, et Reformierakonna valimiste järgne käitumine pole Keskerakonnas ja selle valijates usalduslikku suhet tekitanud. Küll aga lubas Ratas, et Keskerakond kahel rindel koalitsioonikõnelusi pidama ei hakka.

"Ei, seda meie ei tee. Me peame ühtesid läbirääkimisi. Minu laual ei ole hetkel pakkumist Isamaa, EKRE ja Keskerakonna (koalitsioonikõnelusteks)," ütles Ratas kolmapäeval vastuseks ERR-i küsimusele, kas ta võib lisaks Reformierakonna koalitsioonipakkumisele alustada teisi kõnelusi Isamaa ja EKRE-ga, nagu pakkus välja Helir-Valdor Seeder.

Samas kritiseeris Ratas Reformierakonna valimistejärgset käitumist ning konsultatsioonide pidamist kahel rindel.

"Reformierakonna senised sõnumid on olnud vastuolulised. Esialgu anti mõista, et eelistatakse moodustada uus koalitsioon Sotsiaaldemokraatliku erakonna ja Isamaaga. Nüüd tehti ametlik ettepanek hoopis meile. Kohtun täna õhtul Reformierakonna esimehe Kaja Kallasega, et seda ettepanekut arutada. Seejärel peab kujundama seisukoha Keskerakonna juhatus," teatas Ratas.

"Ega see kindlasti usalduslikku suhet meie erakonnas ja meie valijate seas tekitanud ei ole," lisas ta samas.

Keskerakonda on võetud mängu ja hüljatud

Ratas tunnistas, et teda teevad ettevaatlikuks ka varasemad kogemused, kui valimised võitnud Keskerakond on valitsusest kõrvale jäetud.

"See kolmikliit - Reformierakond, toonane IRL ja sotsiaaldemokraadid ehk kunagised Mõõdukad - on ju mitmeid kordi Keskerakonda auti mänginud. Kogu aeg olnud see põhitelg, kus Keskerakonnaga - kas hirmutada või võtta ta mängu ja siis hüljata. Eks see on tekitanud ka teatavat usalduskrediiti - et kui kauaks on neid läbirääkimisi või kui kauaks teoreetiliselt võiks selline koalitsioon sündida," rääkis Keskerakonna esimees ERR-ile.

Ratas ei soovinud hinnata, kui tõenäoline on koalitsiooni moodustamine Reformierakonnaga.

"Ma saan selgelt aru, kus on hetkel jõuõlg ja jõupositsioon - see on valimiste võitja, Reformierakonna käes. Väiksema partnerina seda tõenäosust selles positsioonis ja tänasel hetkel ma kindlasti hindama ei hakka," ütles ta.

Erimeelsused vene kooli küsimuses

Kommenteerides Keskerakonna ja Reformierakonna erimeelsusi eestikeelse hariduse teemal, leidis Ratas, et Reformierakond ei ole seni neile küsimustele sisuliselt lähenenud, vaid on teinud valimiste eel ettepaneku panna lihtsalt vene õppekeelega koolid kinni.

"Täna päevapealt teha lõige, mida Reformierakond on soovinud, ei ole lihtsalt realistlik. Kujutage korraks ette näiteks Narvat või Tallinna Lasnamäe linnaosa - siin päevapealt lõige teha ei ole realistlik. Ma toetan kvaliteetset ja tugevat eesti keele õpet ja läbi selle ka loomulikult seda, et kui need õpilased lõpetavad kas põhikooli või gümnaasiumi, siis nende võimalused edasiõppimiseks või ka tööjõuturul tõusevad märgatavalt," rääkis Ratas.

Tallinna linnapeaks saada ei taha

Samas välistas Ratas riigikokku valitud Talinna linnapea Taavi Aasa asemel meeritoolile asumise.

"Saan aru, et see on ajakirjandusele huvitav küsimus. Näen ennast Keskerakonna ideede ja platvormi eest seisjana, Tallinna linnapea tooli näide - see on vandenõuteooria ja seda kindlasti olema ei saa," rõhutas ta.

"Taavi Aas on tubli linnapea ja Jüri Ratas töötab selle nimel, et Keskerakonna valijatele antud lubadusi ja meie seisukohti viia reaalselt ellu. Selleks parimaks lahenduseks ja vahenduks on Eesti poliitilises kultuuris kuulumine koalitsiooni," lisas Keskerakonna esimees.

Reformierakonna juhatus otsustas kolmapäeval alustada koalitsioonikõnelusi Keskerakonnaga. Kõnelustest Isamaa ja sotsidega ei saanud asja nende kahe partei omavaheliste vastuolude tõttu, ütles Kallas. Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder teatas kolmapäeval, et Isamaal on plaanis uurida võimalust teha võimuliit koos Keskerakonna, sotsiaaldemokraatide ja EKRE-ga.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: