EKRE punane joon Ratase uuele valitsusele: tühistame kooseluseaduse

Martin Helme
Martin Helme Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

Keskerakond, kes kutsus võimukõnelustele EKRE ja Isamaa, seisab vastamisi esimese punase joonega – konservatiivid ei pea ilmselt võimalikuks minna koalitsiooni, kui see ei tühista kooseluseadust.

Keskerakonna esimees Jüri Ratas meenutas esmaspäeval poliitilises avalduses, miks ta lükkas mõne päeva eest tagasi Reformierakonna kui parlamendivalimiste võitja kutse koalitsioonikõnelustele: "Keskerakonna juhatus otsustas eelmisel nädalal põhjalike arutelude tulemusel, et me ei lähe ühegi erakonnaga läbirääkimistele, kui enne kõneluste algust on maha pandud ületamatud punased jooned."

Nimelt oli Reformierakonna liider Kaja Kallas öelnud, et ei saa taganeda tulumaksureformist kui enda peamisest valimislubadusest. "Seda ütlesin ka Jüri Ratasele, et kui see talle ei sobi, siis meil ei ole mitte millestki rääkida. Siis ei ole mõtet laua taha istuda," vastas Kaja Kallas 8. märtsi EPL-i usutluses.

Just see intervjuu sai Keskerakonna juhatuse paljudele liikmetele põhjenduseks, et otsustada – nemad Reformierakonna tingimustel koalitsioonikõnelustele ei lähe.

Nüüd on tõmmanud punase joone võimuläbirääkimiste ette EKRE, kelles Keskerakond näeb koos Isamaaga võimalikke partnereid valitsuses, mida juhiks jätkuvalt Jüri Ratas. Nimelt küsis Delfi ajakirjanik Vahur Koorits esmaspäeval EKRE aseesimehelt Martin Helmelt, et kas see koalitsioon oleks koalitsioon, mis tühistab kooseluseaduse. "No ilma ilmselt me ei lähe sinna," vastas Helme.

Oktoobris 2017 ajalehele Lääne Elu antud intervjuus vastas Jüri Ratas kooseluseaduse tühistamise kohta, et tema hinnangul seda ei tühistata. "Ma kindlasti arvan, et peame vaatama ühiskonnas seda, et tehtud sammu tagasi võtta on keeruline," ütles ta. Kooseluseaduse algatajate seas oli ka mõjukaid keskerakondlasi.

Martin Helme tunnistas Delfile, et ei hakka meedia vahendusel valitsusläbirääkimisi pidama, aga ei ole mõtet minna valitsusse, kui enda valimislubadusi ja -programmi ellu ei vii. EKRE kõige suurem lahknevus Keskerakonnaga on keele-, kodakondsus- ja haridusküsimus, tõdes ta.

Toimetaja: Toomas Sildam

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: