X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Lehtede juhtkirjad rõhutavad Isamaa rolli koalitsiooni moodustamisel

Ajalehed.
Ajalehed. Autor/allikas: ERR

Suurte päevalehtede juhtkirjad teisipäeval keskenduvad Keskerakonna, Isamaa ja EKRE otsusele alustada koalitsioonikõnelusi ning kaks neist näevad selles keskset rolli Isamaal.

"Isamaa otsustada oli, kas peaministriparteiks jääb Keskerakond või tõuseb Kaja Kallas peaministriks Isamaa valitsusse," öeldakse Õhtulehe juhtkirjas, mis kannab pealkirja "Isamaa moodustab uue valitsuse".

Sama leiab ka Postimees, mis küsib otsesõnu, mida Isamaa leiab väärtuslikku Keskerakonna ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) valimislubadustes. Postimees nimetab mõlemat populistlikuks parteiks ning läheb oma hinnangutes EKRE-le ja Keskerakonnale nii kaugele, et on pealkirjastanud oma juhtkirja "Isamaa mõnitab kahte lollikest".

Postimees viitab ka laialt levinud arvamusele, et praeguse arengu põhjuseks on Keskerakonna esimehe Jüri Ratase soov jätkata peaministritoolil: "Nüüd on ka Jüri Ratas oma vempudega näidanud, et Stenbocki maja kabinetist ta niisama lihtsalt ära minna ei taha." Ratase soovi oma kohale jääda toob esile Eesti Päevaleht (EPL): "Kui jätta kõrvale Jüri Ratase peaministritool, on raske näha, mida praegustel läbirääkijatel üksteisega koostööst üldse võita oleks," kirjutab leht ja toob esile kolme võimaliku koalitsioonipartneri erimeelsused ning ohu koalitsioonis oma toetajaid kaotada.

EPL leiab, et EKRE kaasamine valitsusliitu tähendab teiste erakondade jaoks väärtustega kauplemist, mida tehes seavad kauplejad esikohale võimu ja alles siis mõtlevad Eesti tulevikule, süvendades selliselt rahva võõrandumist poliitikast. "EKREIKE kaaperdaks võimu iseendale", sõnastas Eesti Päevaleht oma hinnangu juhtkirja pealkirjas.

EPL möönab iga partei soovi võimule saada, kuid näeb ohtu selles, kui valitsusse pääsemise nimel hüljatakse oma väärtused. "Maailma kogemus näitab, et väärtustega kauplevad poliitikud ei kõhkle reeglite painutamise ees," rõhutab leht.

Postimees toob oma juhtkirjas välja enda hinnangul kõige olulisemad asjad, millest uus valitsus peab kinni pidama - demokraatia, võimude lahusus, eesti keele positsioonide tugevdamine koolides, senise kodakondsuspoliitika säilitamine, riigikaitse ja välispoliitika piisav rahastamine.

EPL-i hinnangul paneks EKREIKE koalitsioon paneks Eesti ühte paati Poola ja Ungariga ning siis ei saa enam rääkida Eestist kui avatud Euroopa osast.

Õhtulehe hinnangul võivad koalitsioonikõnelused siiski jääda väga pikalt venima nagu see juhtus hiljuti valimistejärgsrelt Rootsis ja Lätis.

Postimees peab siiski võimalikuks, et Isamaa muudab siiski meelt ning koalitsiooni EKRE ja Keskerakonnaga ei sünni. "Isamaa erakonnal on oma 12 kohaga praegu trumbid käes ja küllap nad teevad lihtsalt natuke nalja," märgib leht.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: