Sotsid: Kaljulaid esitas Ratasele väljakutse

Raimond Kaljulaid ja Jüri Ratas.
Raimond Kaljulaid ja Jüri Ratas. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Raimond Kaljulaiu lahkumine Keskerakona juhatusest protestiks EKRE-ga koalitsioonikõneluste alustamise vastu annab märku rahulolematusest Jüri Ratasega pärast allajäämist valimistel Reformierakonnale, leiavad oma kommentaaris kaks sotsiaaldemokraati.

"Tegelikult ei väljenda Kaljulaidi lahkumine Keskerakonna juhatusest mitte niivõrd tülgastust EKRE vastu (küllap mingil määral seda ka!), kuivõrd umbusaldusavaldust Keskerakonna esimehe Jüri Ratase suhtes. Sest erakonna kirkaima uue tähe demonstratiivne lahkumine partei kõrgemast juhtorganist protestiks esimehe poliitilise joone vastu pole tõlgendatava millegi muu kui kindaheitmisena," kirjutas Sven Mikser teisipäeval sotsiaaldemokraatide kodulehel.

Kaljulaid lahkus Keskerakonna juhatusest protestiks juhtuse esmaspäevase otsuse vastu alustada EKRE-ga koalitsioonikõnelusi ning teatas samas, et ei välista ka keskpartei lõhenemist EKRE-ga koalitsiooni loomise korral.

Mikser kirjutas, et pärast Edgar Savisaare tõrjumist Keskerakonna juhi kohalt suutis Ratas tänu valitsusse pääsemisele ning ainuvõimule Tallinnas hoida parteisiseseid opositsionääre nagu Yana Toom ja Mihhail Kõlvart kontrolli all. Kuid lõpuni ei õnnestunud Ratasel siiski valitsuse kooshoidmise, erakonna vene tiiva taltsutamise ja Tallinna võimujagamisega toime tulla, tõdes lahkuva valitsuse välisminister Mikser.

"Üllatavalt suur allajäämine (Reformierakonna esimehele) Kaja Kallasele seadis Ratase eksimatu poliitilise vaistu ka omade hulgas kahtluse alla. Eelistades koalitsiooni EKRE-ga kõrvalrollile Kallase juhitavas valitsuses, andis Ratas oma erakonnale selge signaali, et tema peaministrikoht on partei kui terviku prioriteetide reas kõrgemal Tallinna linnavõimust või venelaste ootustest (ja ka väärikusest)," leidis Mikser. "Aga Kõlvarti ja Toomi jaoks ei ole Ratase peaminitritool kunagi olnud Keskerakonna raison d'être (eksisteerimise mõte - ERR). Ja Kaljulaid saab sellest aru," märkis Mikser.

Sellest, kas Ratasel õnnestub Isamaa ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga (EKRE) valitsus kokku panna, sõltub aga ka tema positsioon erakonna esimehena lühiajaliselt. Pikemas perspektiivis võib ta aga ka uue valitsuse loomise tagajärjel oma koha kaotada, tõdes Mikser.

"Kui Ratase teine valitsus jääb sündimata, tähendab see võitu Ratase üle mitte üksnes Kaja Kallasele, vaid ka Raimond Kaljulaidile. Pärast sellist allajäämist oleks Ratase minek Kaja Kallase valitsuse majandusministriks sisuliselt võimatu ja võimuvahetus erakonnas enam kui tõenäoline," kirjutas sotside kunagine esimees Mikser. "Kui too "rohepruun" aga siiski sünnib (ja võimu nimel ollakse valmis paljugi alla neelama), siis tuleb Raimondil üksnes oodata. "I-told-you-so"(ma ju ütlesin sulle)-hetk saabub tolgi juhul üsna kiiresti, küllap juba enne järgmisi kohalikke valimisi," usub Mikser.

Kaljulaiu esimene samm esimeheks kandideerimisel

Kaljulaidi teisipäevane otsus lahkuda protestiks Keskerakonna juhatusest võib olla tema esimene samm kandideerimaks Jüri Ratase vastu järgmiseks partei esimeheks, leidis teisipäeval ka aktiivsest poliitikast taandunud sotsiaaldemokraat, kommunikatsiooniekspert Hannes Rumm.

"Kui Keskerakonna-EKRE-Isamaa liidu loomine äpardub, siis vastutab selle eest eelkõige Ratas. Kui liidu loomine õnnestub, aga sellega kaasneb Keskerakonna toetuse järsk langus, siis vastutab selle eest ikka isiklikult Jüri Ratas. Nii või teisiti, tekib erakonna sees esimest korda pärast 2016. aastat Ratasele väga tugev siseopositsioon ning see opositsioon vajab liidrit," kirjutas Rumm sotsiaalmeedias.

"Erinevalt Jüri Ratasest oli Raimond Kaljulaid Riigikogu valimistel isiklikult väga edukas, nautides seejuures vist ainsa Keskerakonna tipp-poliitikuna toetust ühtviisi nii eesti kui vene valijate seas. Kuna Kaljulaidil on toetus mõlemas valijarühmas, siis sobib ta järgmiseks Keskerakonna esimeheks paremini kui teised häältemagnetid Mihhail Kõlvart või Yana Toom. Protesteerides täna jõuliselt koostöö vastu EKREga heitis Kaljulaid Ratasele avaliku väljakutse: kui EKRE-le kosjaminek hävitab Keskerakonna toetust ning tekitab parteis kodusõja, siis vajab erakond uut esimeest ning kõige paremini sobin selleks mina," tõdes Rumm.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: