Reformierakonna edu püsib ka pärast valimisi

Kaja Kallas.
Kaja Kallas. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Valimised võitnud Reformierakond on populaarseim partei ka pärast valimisi läbi viidud küsitluses. ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i küsitluse järgi kasvas valimiste eelse ajaga võrreldes toetus ka EKRE-le, kuid kahanes Keskerakonnale.

Reformierakonna poolt lubas vahetult pärast valimisi ehk 5. kuni 18. märtsini läbi viidud uuringus hääletada 27 protsenti valijatest. Seda on kahe protsendipunkti võrra enam kui veebruari alguses ja keskel läbi viidud küsitluses.

Keskerakond langes Turu-uuringute küsitluses teisele kohale 24 protsendi suuruse toetusega. Valimiste eel veebruaris oli Keskerakonna toetus 29 protsenti. Keskerakonna toetuse kukkumine on veelgi suurem, kui võrrelda seda jaanuarikuise 33 protsendiga. Sama madal kui nüüd ehk 24 protsenti oli Keskerakonna toetus viimati 2016. aasta augustis.

Kui vaadata sotsiaaldemograafilisi näitajaid, siis on Keskerakond kaotanud toetust venekeelsete valijate seas. Keskerakonda toetas mitte-eestlastest valijatest märtsis 66 protsenti. Veebruaris oli see näitaja 72 ja jaanuaris 80 protsenti.

Populaarsuselt kolmas partei oli valimiste järel EKRE 21 protsendi suuruse toetusega. Veebruaris oli EKRE-l olnud toetajaid 16 protsenti ehk nende toetus on valimiste ja selle järgse ajaga kasvanud.

Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus veebruariga võrreldes ei muutunud, olles vastavalt Isamaal 11 ja SDE-l üheksa protsenti.

Riigikogu valimistel 4,4 protsendi valijate toetuse kogunud ja esimesena parlamendi ukse taha jäänud Eesti200 toetus tõusis märtsikuises küsitluses taas valimiskünnise piirile ehk viiele protsendile.

Rohelisi, Elurikkuse Erakonda ja Vabaerakonda toetas kõiki võrdselt üks protsent vastanutest. Sama suur oli ka nende vastajate hulk, kes lubasid hääletada üksikkandidaadi poolt.

Turu-uuringute AS küsitles 5. kuni 18. märtsini 1004 inimest nende kodudes. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti. Uuringutulemustes on esitatud nende vastajate osakaal, kes omasid poliitilist eelistust. See muudab uuringutulemused võrreldavaks riigikogu valimiste olukorraga. Eelistust ei omanud või ei soovinud seda öelda 28 protsenti vastanutest.

ERR.ee veebisaates analüüsisid erakondade värskeid toetusnumbreid sotsioloog Juhan Kivirähk ning ajakirjanikud Toomas Sildam ja Indrek Kiisler.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: