Ratas EKRE-le: naistearstide ja naiste süüdistamine peab lõppema

{{1553234760000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Peaminister Jüri Ratas taunib EKRE väljaütlemisi abortide küsimuses ning nõuab naistearstide ja naiste süüdistamise lõpetamist sel teemal.

Ratas kirjutas öösel sotsiaalmeedias, et kõigi riigijuhtide roll ja kohustus on viia Eesti elu edasi ning ehitada sidusat, tugevat ja ühtehoidvat riiki ja ühiskonda. "Ühiskonda, kus on rohkem mõistmist ja üksteise kuulamist ning vähem vihkamist. Riiki, kus keegi ei tunne, et talle tehakse põhjendamatult liiga. Meie ühiskonda on alati märksa kergem lõhkuda kui hiljem kokku siduda," sõnas Ratas, lisades, et seetõttu peab iga poliitik mõistma oma sõnade ja tegude kaalu ning vastutust.

"Kahjuks on arutelu niivõrd isikliku ja tundliku teema üle, nagu seda on abort, teinud väga paljudele inimestele alusetult haiget. Ma vabandan kõigi naiste, naistearstide, aga ka meeste ees, keda on see ootamatult tõstatunud debatt haavanud."

Ratas kirjutas, et palub EKRE poliitikutel sügavalt järele mõelda ning mõista, et võimalik valitsusvastutuse kandmine ei tähenda seismist ainult oma hoiakute ja tõekspidamiste eest, vaid kogu riigi ja rahva teenimist ning hoidmist. "Naistearstide ja naiste süüdistamine inimlikult äärmiselt raskete, kuid sügavalt isiklike otsuste eest on lubamatu. See peab lõppema."

Martin Helme süüdistas teisipäeval ETV saates "Esimene stuudio" aborte läbi viinud naistearste Hippokratese vande rikkumises, öeldes ka, et Eestis "tapetakse" aastas 4500 last enne, kui nad jõuavad sündida.

EKRE valimisprogrammis seisab: "Seame eesmärgiks vähendada meditsiinilise põhjenduseta abortide arvu erinevate meetmete abil, muuhulgas lõpetame nende rahastamise maksumaksja raviraha eest."

Koalitsioonikõnelustel Keskerakonna ja Isamaaga abortide rahastamist lõpetav ettepanek toetust ei pälvinud.

Ratas ERR-ile: koalitsioonikõnelused jätkuvad

Reedel ERR-i Brüsseli korrespondendile Epp Ehandile antud intervjuus ütles Ratas, et peaministri kohustus on astuda konfliktides vahele ning see oli ka tema sotsiaalmeedia postituse eesmärk.

"Ükskõik, kas tegemist on lahkuva peaministriga või saava peaministriga või ametisoleva peaministriga, ma arvan, et tal on igal juhul kohustus astuda sellisesse konflikti vahele ja see oli minu motivatsioon ja eesmärk, miks ma vastava kirja tegin, kus ma kindlasti mõistan arstide hukkamõistmise ühemõtteliselt hukka. Ma ei toeta seda," rääkis ta.

"Ja teiselt poolt, kindlasti aborditeema /.../ on nii või teisiti väga keeruline ja emotsionaalne teema inimestel, aga kindlasti teeb väga palju ka haiget nii naistele, arstidele, aga ka meestele. Loomulikult ma vabandan, kui sellised ütlused on ühiskonnas olnud ja need ütlused on olnud. Nii et minu vabandused ka," lisas peaminister.

Ratas kinnitas, et koalitsioonikõneluste jätkumist EKRE aborditeemalised sõnumid ei takista.

"Kindlasti me jätkame koalitsioonikõnelusi ja püüame lepida kokku need keerulised teemad, mis esimese kaheksa-üheksa päeva jooksul ei ole veel kokku lepitud."

Ta ütles ERR-ile ka, et kuigi EKRE on olnud osade Euroopa Liidu poliitikate vastu, on kõik koalitsioonikõnelusi pidavad parteid kinnitanud, et Eesti senine välispoliitika, sealhulgas Euroopa Liidu poliitika suund ja alus ei muutu.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: