Kallas: oleksin valmis kaaluma peaministrikohast loobumist

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles, et kuigi tema partei ei ole sellist küsimust arutanud, siis tema isiklikult oleks valmis kaaluma peaministrikohast loobumist selleks, et pidada koalitsioonikõnelusi Keskerakonnaga.

Kaja Kallas rääkis ETV saates "Esimene stuudio", et on viimasel ajal rääkinud paljude inimestega, eelkõige Keskerakonnast, kellele ei meeldi praegu kõnelusi pidava kolmiku võimaliku koalitsiooni sünd. Samas tunnistas Kallas, et keegi ei ole konkreetselt öelnud, et nad hääletaksid Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsiooni vastu.

Kallase hinnangul tahavad Keskerakond, EKRE ja Isamaa Reformierakonna igal juhul valitsusest välja jätta.

"Ma ei oska seda öelda, kas ma jäin peole hiljaks, aga mulle tundus pigem nendest väljaütlemistest, et soov jätta Reformierakond välja oli väga tugev. Minu meelest suur küsimus on see, millele see soov tugineb. Kui varasemalt on välistatud teatud erakondi, siis see on väga põhimõtteline. /.../ Mis see välistamise alus meile praegu on? See, et me oleme olnud pikalt võimul? Jah oleme, aga oleme ka väga palju häid asju suutnud sel ajal Eesti jaoks teha. See, et keegi on olnud pikalt võimul, ei ole ju asi iseenesest, eriti arvestades, et kui valijalt küsida - ja valimised on ju valijalt küsimine -, siis valija ütles ju väga selgelt, et valija tahab näha Reformierakonda taas valitsemise juures," kommenteeris ta.

Kallas tunnistas, et kui Keskerakond vastas Reformierakonna ettepanekule kõneluste alustamiseks eitavalt, tegi ta endale esialgu etteheiteid ja mõtles, mida ta oleks võinud teha teisiti. Hiljem ta järelda, et kuna ta ei suutnud pakkuda Keskerakonnale peaministritooli, siis oleks leitud igasuguseid ettekäändeid, miks Reformierakonna lähenemine ei sobi.

Saatejuht küsis seepeale Kallaselt, kas ta oleks nüüd valmis minema Jüri Ratase juurde ja pakkuma talle koalitsioonikoostöö nimel peaministritooli.

"Ma olen selle peale mõelnud, et tõepoolest, kui selle hind on see, et kes on peaminister, siis võib-olla ühe inimese ambitsioonid on liiga kõrge hind maksta. Aga ma mõtlen jälle teistpidi, kui ma teeksin selle ettepaneku, et hea küll, teeme, ja ma loobun, siis kas te tõesti usute, et Jüri Ratas võtaks selle vastu? Ja teiseks, mul ei ole mandaati loobuda oma erakonna ja valijate ees kohe esimese asjana enne läbirääkimiste alustamist," vastas ta.

Kallas lisas, et Reformierakond ei ole arutanud peaministrikohast loobumise varianti. Küll aga oleks ta isiklikult valmis seda kaaluma.

"Selles mõttes ütlen selgelt seda, et me ei ole seda oma erakonnas arutanud. Te küsisite minu isiklikku tunnetust, et kas mina isiklikult oleksin valmis loobuma. See tunduks täiesti ebaloogiline, arvestades, et ma sain poole rohkem hääli ja me saime ka palju rohkem kohti, aga mina isiklikult, jättes kõrvale, et me ei ole seda tegelikult erakonnas arutanud, oleksin valmis seda kaaluma, jah. Aga ma ei ütle, et ma seda praegu saan teha, sest me ei ole seda arutanud," rääkis Kallas.

Kuna president Kersti Kaljulaid on öelnud, et ta teeb ettepaneku valitsuse moodustamiseks valimiste võitjale, siis kinnitas Kallas, et ei kavatse sellest võimalusest kohe loobuda. "Ma kavatsen teha need pingutused, et parem alternatiiv väga selgelt sõnastada," märkis ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: