Aivar Hundimägi: kehvemateks aegadeks tuleb valmis olla ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Ei peaks kulutama väga palju aega juurdlemisele, kas kriis tuleb sel, järgmisel või mõnel muul aastal. Pigem tuleks nii riigi kui ka ettevõtete ja eraisikute tasemel olla kehvemateks aegadeks valmis, leiab Aivar Hundimägi Vikerraadio päevakommentaaris.

Aasta esimene kvartal on olnud finantsturgudel ajalooline, sest harva on saanud kogeda nii võimast tõusu, kui see on toimunud Ühendriikide finantsturgudel sel aastal. Näiteks oli eelmise nädala lõpuks Ühendriikide Standard & Poor's 500 aktsiaindeks kerkinud kolme kuuga 13 protsenti ja tõusulaine jätkus ka eile. Viimati oli nii kiire tõus 1998. aastal, kui indeks tõusis esimese kolme kuuga 13,5 protsenti.

Euroopas ja Aasias on börsid liikunud küll tagasihoidlikumalt, kuid üldine meeleolu on finantsturgudel olnud aasta alguses positiivne.

Tänases Äripäevas otsivad börsitoimetuse ajakirjanikud Anu Lill ja Indrek Mäe vastust küsimusele, mis saab edasi. Lill ja Mäe jõuavad erinevate analüütikute ja investorite kommentaaride põhjal järeldusele, et tegemist võib olla kümme aastat tagasi alguse saanud majandusbuumi viimase vaatusega.

Juba 2016. aastast alates on Eestis ja mujal ennustatud, et kohe tuleb kriis, sest eelmisest on juba liiga palju vett merre voolanud. USA aktsiaturud kasvasid alates 2009. aasta märtsist kuni 2015. aastani suure hooga rahatrüki ja nullintressi toel. Kui aga Föderaalreserv hakkas 2015. aastal tasapisi intressi tõstma, oli turgudel terve 2016. aasta paigalseis ja S&P500 indeks kukkus 15 protsenti eelmisest tipust. 2016. aastal kasv jätkus kuni 2018. aastani, mil toimus 2015. aastaga võrreldav pidurdumine, mis päädis 20 protsenti kukkumisega septembrikuisest tipust.

Ka eelmise aasta lõpu languse ajal avaldati arvamust, et nüüd võib see kaua oodatud kriis käes olla, kuid selle aasta alguses pole need kartused teoks saanud. Eelmise aasta viimases kvartalis olid majandustulemused endiselt tugevad. Ettevõtted raporteerisid headest kasumitest ning tööpuudus püsis Ühendriikides madal.

Ka Eestis on majanduse olukord praegu soodne. Tallinna börs pole küll suutnud liikuda sama kiires tempos kui Ühendriikide aktsiaturud. Meie kodubörs kerkis esimeses kvartalis ligi kuus protsenti. Börsi põhinimekirjas olevatest ettevõtetest enamus ehk 10 suutsid esimeses kvartalis ettevõtte väärtust kasvatada, viie börsifirma aktsia aga odavnes. Punases olid Baltika, PRFoods, Ekspress Grupp, Pro Kapital ja Arco Vara.

Need on ettevõtted, mis on viimasel ajal seisnud keeruliste äriliste väljakutsete ees ning mille kehvade tulemuste põhjuseks pole Eesti üldise majanduskeskkonna halvenemine.

Vaatamata aasta kenale algusele on ka Eesti börsiinvestorid ning analüütikud lähituleviku suhtes ettevaatlikud. Nad näevad mitmeid ohumärke. Näiteks on ostujõud Ühendriikides ja Saksamaal nõrgenenud ning mõlema riigi pikaajaliste võlakirjade tootlus langenud, mis viitab, et investorid on tulevaste aastate suhtes väga ettevaaltikud ning riskijulgus on vähenenud.

Tegelikult on võimatu täpselt prognoosida, millal mull lõhkeb ning me satume majanduskriisi. Seega ei saa ka rääkida majandusbuumi viimasest vaatusest, sest see etendus lõppeb ära väga ootamatult. Seetõttu ei peaks kulutama väga palju aega juurdlemisele, kas kriis tuleb sel, järgmisel või mõnel muul aastal. Pigem tuleks nii riigi kui ka ettevõtete ja eraisikute tasemel olla kehvemateks aegadeks valmis.

Riigil ja ka eraisikutel on hea varuda sääste, mida kehvematel aegadel kasutada. Ettevõtted peaksid aga fokuseerima tähelepanu nendele äritegevustele, mille kasumlikkus on väike ning need kas kõrvale heitma või kasumlikumaks pöörama.

Paljudele tähendab majanduskriis valusat ja keerulist perioodi, kuid osadele pakub kriis ka uusi võimalusi. Postimehe majandusajakirjanik Tõnis Oja kirjutas hiljuti ülevaate sellest, mis on juhtunud finantsturgudel kümme aastat pärast viimast finantskriisi. Ta meenutas leheloos, et legendaarne investor Warren Buffett on soovitanud olla arg siis, kui kõik teised on ahned, ja ahne siis, kui kõik teised on arad. Seda soovitust tasub ka nüüd, finantsturgude jaoks väga hästi alanud 2019. aastal, meeles pidada.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: