Erik Orgu läheb Euroopasse koolide menüüsid tervislikumaks muutma

Foto: Liis Treimann/PM/SCANPIX BALTICS

Toitumisnõustaja Erik Orgu ütles "Vikerhommikule" antud intervjuus, et tema eesmärk Euroopa Parlamenti pürgimisel on rahva tervise parandamine. Eelkõige näeb ta vajadust muuta lasteaedade ja koolide menüüsid.

"Lõppude lõpuks tuleks teha lasteaedade ja koolide toidud korda. See on generatsioon, mis vajab suurt tähelepanu, sest asi on nii halvas seisus praegu," ütles Orgu.

Orgu sõnul on ta sellest probleemist ka poliitikutega rääkinud, aga abi pole saanud. Nüüd on ta otsustanud poliitikutega enam mitte suhelda. "Ma käin lasteaedades, koolides rääkimas oma kulude eest," sõnas ta.

Euroopa Parlamendi valimised annavad Orgu sõnul võimaluse rääkida sellest teemast suuremal tasandil. "Ma pean jõudma teatud arvu inimesteni ja nemad suutma ära rääkida," ütles Orgu.

Lasteaedade ja koolide menüüsid on proovinud muuta ka briti telekokk Jamie Oliver, kes aga Orgu sõnul tegi oma kampaanias vea, üritades menüüsid liiga tervislikuks muuta, nii et lapsed neid toite süüa ei taha.

"Ma elasin tol ajal Inglismaal ja juba siis ma vaatasin, et lapsed ei söö sellist asja. Sa võid talle panna ette selle aurutatud kana ja brokkoli, aga seda ei taha täiskasvanud inimenegi süüa. Niimoodi kirjeldati kunagi neid nälja ja ebamaitsvaid dieete. Miks peaks laps seda sööma? Seal olid ka mõned maitsvad toidud, aga lõppude lõpuks läks ta liiga tervislikuga peale. Nii ei saa minna," hindas Orgu Jamie Oliveri tervisekampaaniat.

Orgu märkis, et tervislikule toidule üleminek peab toimuma järk-järgult. "Kui me seal suhtlesime oma klientidega, siis inimesed ütlesid, et see ei ole see õige lähenemine. Nad proovisid minu retsepte ja ütlesid, et see on palju mõistlikum ja maitsvam," lausus Orgu.

"Poliitikud ei tee mitte midagi"

Orgu rääkis, et otsustas europarlamendi valimistel kandideerida üksikkandidaadina, sest on poliitilistes parteides pettunud.

"Nad ei tee lõppkokkuvõttes mitte midagi. Mis ja kes nad on, ongi poliitikud. See ongi nende amet," ütles Orgu.

"Võimuvõitlus, oma egode upitamine. Ja siis lõpuks kamba peale suudetakse mingi otsus vastu võtta ja see ka ära teha. Ja see ka suure vaeva peale, kui sedagi," lausus Orgu.

Orgu rõhutas, et on teadlikult valinud valimistele minnes tervisliku toidu teema selleks valdkonnaks, mille eest ta tahab seista. "Ma ei lähe sinna sõjapoliitikat muutma, logistikasse ma ei topi oma nina. Veel vähem ma hakkan toppima oma nina sellesse, kes kellega abielluda võib või armastada võib. Haridus, kultuur - need ei ole absoluutselt minu valdkonnad. Minul on üks missioon - rahva tervis," rääkis Orgu.

"Ma ei ole juba aastaid Eesti rahvast alt vedanud, pigem väga-väga kasulik olnud. Seda näitavad mu teod, see ei ole lihtsalt sõnad. Ma olen oma lubadused kõik täide viinud," ütles Orgu.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: