Kandidaadid: europarlamendi valimiste kampaania on alanud loiult

Samal ajal, kui poliitiline elu keerleb eelkõige uue valitsuskoalitsiooni ümber, on erakonnad avaldamas ka Euroopa Parlamendi valimisplatvorme. Eurovalimiste kampaania on alanud üsna loiult, tunnistavad suuremate erakondade kandidaadid.

EKRE nimekirjas neljandal kohal kandideeriv riigikogu liige Anti Poolamets ütles "Aktuaalsele kaamerale", et nende siht on saada valimistel kaks kohta ja kuna konkurendid suhtuvad eurovalimistesse loiult, siis võimalused on head.

"Mulle tundub, et osadel parteidel on lihtsalt raha tõesti nii ära kulutatud ja võhm on ka väljas. Meie siiski seda tunnet ei tunne - meil on hoog sees ja kampaania läheb varsti täie hooga jälle lahti. Praegu me juba tegutseme," rääkis Poolamets.

Keskerakonna nimekirjas kandideeriv riigikogu liige Enn Eesmaa tunnistas, et nemad seekord suurt plakatikampaaniat ei tee, vaid panustavad videoreklaamile ja valijatega kohtumistele.

"Kui on suured riigikogu valimised äsja lõppenud, siis ma ei tea, kuidas teistel erakondadel on, aga meil on suhteliselt piiratud ka rahalised ressursid," sõnas Eesmaa.

Sotsiaaldemokraatide esinumbrina kandideeriv riigikogu liige Marina Kaljurand ütles, et ka tema panustab just inimestega kohtumistele.

"Kuna palju on küsimärke, mis asi see europarlament on, miks te sinna lähete, mida te seal teete, siis me paneme väga suure rõhku just kohtumistele inimestega," ütles Kaljurand.

Politoloog Rein Toomla sõnul on enamik erakondadest läinud europarlamendi valimistele välja veidi nõrgema koosseisuga. Neist eristub EKRE. "Nemad on välja tulnud nüüd oma tõeliste tippudega," ütles Toomla.

Reformierakonna nimekirja kolmandal kohal kandideeriv praegune europarlamendi saadik Urmas Paet ei ole vähemalt enda erakonna puhul Toomlaga nõus - nende nimekirja eesotsas on endised peaministrid Andrus Ansip ja Taavi Rõivas. Loidu kampaaniat ta aga tunnistab.

"Põhjus on ka, ma usun, kõigile selge - meil alles olid ühed valimised, eks ole, riigikogu valimised ja selle järellainetus ei ole tänaseks kaugeltki veel Eestis vaibunud," rääkis Paet.

Isamaa esinumber Riho Terrase sõnul on valitsuskõnelused parteidelt energiat võtnud. "Aga uskuge mind -küll see madin tuleb," lisas ta siiski.

Rein Toomla sõnul ei pruugi peamine valimisteema sugugi välja joonistuda parteide valimisplatvormidest.

"Ma usun, et kõikvõimalikes debattides muutub nüüd ehk väga populaarseks Brexiti teema ehk kuidas vältida Euroopa Liidu edasist lagunemist," arvas ta.

Toomla tõi välja, et erakondade valimisplatvormides sellele erilist tähelepanu ei pöörata.

Erakondade seisukohad valimisplatvormides:

Erakonnad on välja toonud, et pooldavad Euroopa Liitu rahvusriikide liiduna, kuid näevad seda erinevalt. Kui Keskerakond ja Isamaa pooldavad tihedamat koostööd, siis EKRE on välja toonud oma vastuseisu Lissaboni leppele ehk soovib seda muuta. Sotsiaaldemokraatide hinnangul võiks aga Euroopa Liidul olla iseseisev eelarve, mis ei sõltuks liikmesriikide sissemaksetest, ja selleks võiks kehtestada mõned üleeuroopalised maksud. Reformierakond pole oma eurovalimiste programmi veel avaldanud, kuid nende riigikogu valimisprogrammis oli samuti soov tihendada osades küsimustes liikmesriikide koostööd.

Kõigi erakondade programmid on ühtviisi seda meelt, et Euroopa Liidu välispiiri tuleb tugevdada. Kui Reformierakond toetab liidu ühtset immigratsioonipoliitikat, siis EKRE seisab sellele vastu ja soovib, et riikidel oleks täielik voli oma piiril piirikontroll ise taastada. Keskerakond pakub välja, et sisserändajate taustakontrolli tuleks tugevdada ja sotsid soovivad panustada regionaalsete rändepunktide loomisse väljaspool Euroopa Liitu, et ennetada immigratsioonisurvet piiririikidele.

Ühes asjas on erakonnad päris ühel nõul - kõik toetavad põllumajandustoetuste võrdsustamist, et tagada meie põllumeeste konkurentsivõime avatud turul.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: