Zelenski meeskond pooldab koostööd NATO-ga ja kutselist sõjaväge

Volodõmõr Zelenski valimisõhtul.
Volodõmõr Zelenski valimisõhtul. Autor/allikas: Gaelle Girbes/SIPA/Scanpix

Ukraina presidendiks valitud meelelahutaja Volodõmõr Zelenski staabi liikmed pooldavad Ukraina julgeoleku- ja kaitsejõudude koostööd NATO-ga, kutselist sõjaväge ja riigikontserni Ukroboronprom reformimist.

"Julgeoleku- ja kaitsejõud jätkavad innukat koostööd NATO ja Euroopa Liidu vastavate struktuuridega, muu hulgas jõudude ühitatavuse ja ühisoperatsioonide korraldamise küsimustes. Me toetame selgelt Ukraina-NATO komisjoni egiidi all toimiva koostööprogrammi  meetmeid," kirjutas Zelenski meeskonda kuuluv julgeolekuekspert ning kaitseministeeriumi peainspektor erupolkovnik Ivan Aparšõn.

Zelenski riigikaitselise tegevuskava tähtsaid sätteid on ka: "Sõjavägi tuleb kutseline ja vabatahtlik ilma kohustusliku ajateenistuseta. Seda tugevdatakse alalise reserviga ja territoriaalkaitsesüsteemiga. Väejuhtimisse kaasatakse võidule ja sõdurite elude säästmisele orienteeritud ohvitserid".

Kaitseministeeriumi eelarve muudetakse võimalikult avalikuks ning sõjaväelastele tagatakse "väärikas elu".

Vabatahtlike osas märkis Aparšõn, et iga isiku puhul eraldi uuritakse kõigi nende "agressiooni tagasilöömisel" osalenud Ukraina kodanike asja, kes ei ole saanud seni lahinguis osalenu tunnistust või kelle osalus lahingutegevuses ei ole dokumentaalselt tõestatud.

Riigi relvatellimus muudetakse võimalust mööda avalikuks. "Kõigi jaoks luuakse võrdsed tingimused, olgu riigi või eraettevõtetele. Sõjavägi saab ülimoodsad täppisrelvad, riigi relvatellimus saab aga fundamentaalteaduse ja uudistehnoloogia arengu innustajaks," kirjutas erupolkovnik.

Tema väitel kuulub riigikontsern Ukroboronprom reformimisele. "Sellelt võetakse relvastuspoliitika kujundamise volitused ning luuakse keskne täitevvõimule alluv riigiamet, mis hakkab tegelema sõjatööstuspoliitika kujundamise ja elluviimisega," kinnitas järgmise presidendi kaaskonda kuuluv asjatundja.

Aparšõn rõhutas, et mõne neist küsimustest "saab lahendada kolme kuuga", kuid muud nõuavad tervet aastat.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: