Putin loodab Venemaa ja Ukraina ühiskodakondsust

Venemaa president Vladimir Putin.
Venemaa president Vladimir Putin. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Vene presidendi Vladimir Putini sõnul osutab Ukraina presidendiks valitud Volodõmõr Zelenski vastuavaldus mõningatele venemaalastele Ukraina kodakondsuse andmise võimalikkusest sellele, et Ukraina uue juhiga saab leppida kokku kahe riigi ühises kodakondsuses.

"Kui nad annavad Ukrainas venemaalastele kodakondsuse, meie aga Venemaal ukrainlastele, jõuame üsna kiiresti ühisnimetaja ja soovitud tulemuseni. Meil tuleb ühiskodakondsus," kommenteeris Putin Zelenskõi avaldust Vene kodanikele Ukraina passide andmise kohta.

Ta pakkus, et selle tulemusena muutuvad ukrainlased ja venelased tugevamaks ja edukamaks. "Meil on palju ühist. Kui meil tuleb ühine kodakondsus, siis venelased ja ukrainlased sellest ainult võidavad," rõhutas ta.

27. aprillil ütles Putin olevat võimalik anda Vene kodakondsus lihtsustatud korras mitte ainult Luganski ja Donetski oblasti mässulise ala asukatele, vaid kõigile Ukraina kodanikele.

"Mõtleme lihtsustatud kodakondsuse andmisest kõigile Ukraina kodanikele, mitte ainult Donetski ja Luganski vabariikide elanikele,"  ütles Pekingis visiidil viibiv Putin laupäeval ajakirjanikele, viidates tunnustamata Donbassi separatistlikele moodustistele.

Presidendi sõnul täidab Moskva kõik sotsiaalsed kohustused Venemaa uute kodanike ees.

Ida-Ukraina kodanikel tekib pärast Vene passi saamist õigus "sotsiaaltoetuste väljamaksetele, pensionidele ja nende tõusule," ütles Putin.

Vene riigipea kinnitas ka, et sellised maksed ei aseta Vene riigieelarvele talumatut koormat, lisades, et otsus on "läbimõeldud".

Putin allkirjastas sel nädalal määruse, mis kiirendab Ukraina nn separatistlikel aladel elavate inimeste Vene kodakondsuse taotluste läbivaatamist ja sätestab selle maksimumtärminiks kolm kuud.

Ukraina ja lääneriigid on Venemaa sammu hukka mõistnud.

Zelenski vastas Putini kodakondsuse-avaldusele 27. aprillil, et Ukraina ei loobu oma missioonist olla Nõukogude-järgsetele demokraatiatele eeskujuks.

"Osa sellest missioonist on kaitse, varjupaiga ja Ukraina kodakondsuse pakkumine kõigile, kes on valmis võitlema vabaduse eest. Me anname varjupaika ja abi kõigile - kõigile, kes on valmis õlg õla kõrval võitlema meie ja teie vabaduse eest," kuulutas Zelenski.

Zelenski avaldas ühtlasi kahtlust, kas Ukraina kodanikud laseksid end ära meelitada võimalusest saada Vene pass. 

"Ma ei soovita Vene võimudel raisata aega, et Ukraina kodanikke Vene passiga ahvatleda. Kahtlemata on inimesi, kes on endiselt propaganda mõju all. Võime isegi anda Vladimir Putinile nimekirja Ukraina kodanikest, kes hakkavad end kodumaal, mida nad on oma ametikohti kuritarvitades röövinud, peagi väga ebamugavalt tundma," ütles Zelenski avalduses. 

"Ukraina rahvas on vaba rahvas vabal maal, Ukraina kodakondsus on vabadus, au ja väärikus ning ukrainlased teavad Vene passi hinda," ütles Zelenski.

Putin: Saakašvilile peab Ukraina passi tagasi andma

Putin peab vajalikuks tagastada Ukraina kodakondsus Gruusia endisele presidendile ja Odessa endisele kubernerile nagu ka teistele ukrainlastele, kes on "sealse režiimi eest põgenenud".

"Näiteks oleks kohane tagastada Ukraina kodakondsus isikule, kes varem oli grusiin, aga nüüd peab end ukrainlaseks. Pean silmas Saakašvili, Mihhaili," ütles Putin ajakirjanikele, selgitades, et "Saakašvili jäeti kodakondsusest ilma ja pagendati riigist ebaseaduslikult".

"Ta tuleks tagasi tuua ja taastada õigustes nagu ka paljud teised Ukraina kodanikud, kes olid sunnitud põgenema riigist ja sõitma tõotatud maale, pagedes praeguse Ukraina režiimi tagakiusamise eest," ütles Putin. 

Mäletatavasti jättis ametist lahkuv Ukraina president Petro Porošenko 2017. aastal parasjagu USA-s viibinud Saakašvili kodakondsusest ilma, millele järgnes hulk tüli ja pahandust. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: