Zelenski: mul on plaan Donbassi vaenutegevuse lõpetamiseks

Volodõmõr Zelenski, kes on viimaste andmete kohaselt võitmas ülekaalukalt Ukraina presidendivalimisi, teatas infokampaania alustamisest Donbassi vaenutegevuse lõpetamiseks.

"Korraldame ulatuslku infosõja Donbassi vaenutegevuse lõpetamiseks," ütles Zelenski ajakirjanikele, kutsudes kõiki kohalviibijaid selles osalema.

"Me vajame teie kõigi abi ja vajame seda varsti," ütles Zelenski. 

Zelenski peab oma meeskonna esimeseks ülesandeks kõigi Ukraina sõjavangide vabastamist.

"Minu arvates on meie esimene ülesanne tuua tagasi kõik meie sõjavangid ja meremehed. Olen rääkinud nende vanematega ja teen kõik, et meie poisid koju tuua. Ma ei saa midagi lubada, kuid teen kõik, mis minu võimuses," sõnas ta.

Zelenski lubas välja vahetada Ukraina peaprokuröri

Zelenski lubas esmaspäeval vahetada välja riigi peaprokuröri Juri Lutsenko ja teha administratsioonis teisigi muudatusi.

"Lutsenko kuulub vanasse meeskonda. Nimetame ametisse uued inimesed, härra Lutsenko ei ole ainus, keda see puudutab," selgitas ta.

Zelenski lisas, et plaanib presidendi administratsiooni suurust kärpida ja selle asukohta muuta.

Keskvalimiskomisjon: Zelenski on võitmas ülekaalukalt

Ukraina presidendivalimisi on võitmas ülekaalukalt meelelahutaja Volodõmõr Zelenski, kelle toetus valimiste teises voorus on pärast 95,06 protsendi häälte kokkulugemist 73,17 protsenti, teatas esmaspäeval keskvalimiskomisjon.

Petro Porošenko on saanud 24,46 protsenti häältest.

Zelenski juhib kõigis oblastites peale Lvivi. Erinevalt enamikust Ukraina viimaste aastate valimistest saatis teda edu nii riigi traditsiooniliselt polariseerunud ida- kui ka lääneosas. 

Porošenko tunnistas juba pühapäeva õhtul pärast lävepakuküsitluste tulemuste teatavakstegemist valimiskaotust ja õnnitles Zelenskid võidu puhul.

"Tulemused on selged. Helistan oma vastasele ja õnnitlen teda. Ma lahkun ametist, kuid ma tahan rõhutada - ma ei lahku poliitikast," ütles Porošenko.

Viimastel andmetel kujunes valimisosaluseks 62,07 protsenti. 

Maailma liidrid õnnitlevad Zelenskit presidendivalimiste võidu puhul

Euroopa Liidu juhid õnnitlesid esmaspäeval Volodõmõr Zelenskit ülekaaluka võidu puhul Ukraina presidendivalimistel ja märkisid, et valimised tõestasid Ukraina pühendumist demokraatlikele väärtustele.

"Hindame kõrgelt jõulist pühendumist demokraatiale ja õigusriigile, mida Ukraina inimesed tõestasid kogu valimisprotsessi vältel," märkisid Euroopa Liidu president Donald Tusk ja Euroopa Komisjoni juht Jean-Claude Juncker ühises kirjas Zelenskile. 

Zelenskit õnnitles valimisvõidu puhul ka NATO peasekretär Jens Stoltenberg, kes ütles, et ootab koostöö jätkumist Kiieviga. 

"Õnnitlen Volodõmõr Zelenskit Ukraina presidendivalimiste võitmise puhul. Ukraina on NATO hinnatud partner, ootame koostöö jätkumist," kirjutas Stoltenberg esmaspäeval Twitteris. 

Briti välisminister Jeremy Hunt märkis Zelenskit valimisvõidu puhul õnnitledes, et Ühendkuningriik ootab koostöö jätkumist ning toetab jätkuvalt Ukraina valitud teed, reformiprotsessi ja julgeolekut.

Kanada peaminister Justin Trudeau avaldas Twitteri-postituses lootust koostöö jätkumiseks ning Ukraina ja Kanada suhete edasiseks tugevnemiseks ning tänas Kanada vaatlejaid Ukraina presidendivalimistel.

Volker: Trump toetab Zelenski püüdlusi

USA president Donald Trump lubas telefonivestluses Volodõmõr Zelenskiga toetada püüdlusi Ukraina territoriaalse terviklikkuse taastamiseks, ütles USA eriesindaja Ukraina läbirääkimistel Kurt Volker.

"President Trump helistas ja õnnitles Volodõmõr Zelenskit valimisvõidu puhul ning Ukraina rahvast seoses rahulike ja demokraatlike valimistega. Toetame Ukraina püüdlusi territoriaalse terviklikkuse taastamisel ja Venemaa agressioonile vastulöögi andmisel," kirjutas Volker esmaspäeval Twitteris.

Prantsusmaa ja Saksamaa õnnitlesid Zelenskit

Prantsusmaa ja Saksamaa, kes on juhtinud pingutusi Ida-Ukraina konflikti lahendamiseks, õnnitlesid esmaspäeval presidendivalimised võitnud Volodõmõr Zelenskit. 

Prantsuse president Emmanuel Macron kinnitas esmaspäevases telefonivestluses Zelenskiga Pariisi valmisolekut jätkata koos Saksamaaga tööd niinimetatud Normandia formaadis.

Saksa kantsler Angela Merkel rõhutas läkituses Zelenskile vajadust Ukraina stabiliseerimiseks ja konflikti rahumeelseks lahendamiseks, kohtusüsteemi reformimiseks, võitluseks korruptsiooniga ja riigi detsentraliseerimiseks.

Ratas õnnitles Zelenskit Ukraina presidendivalimiste võidu puhul

Eesti peaminister Jüri Ratas õnnitles Volodõmõr Zelenskit Ukraina presidendivalimiste võidu puhul.

"Õnnitlused Volodõmõr Zelenskile ja Ukraina inimestele vabade ja õiglaste valimiste puhul," kirjutas Ratas esmaspäeval Twitteris.

Ta lisas, et Eesti toetab jätkuvalt Ukraina territoriaalset terviklikkust, suveräänsust ja reforme.

Kreml: Zelenskit õnnitleda on veel varavõitu

Kremli sõnul on Vene presidendil Vladimir Putinil veel vara õnnitleda Volodõmõr Zelenskit Ukraina presidendivalimiste võitmise puhul nagu ka rääkida koostööst.

"Esialgu on veel varavõitu rääkida president Putini õnnitlusest härra Zelenskile nagu ka rääkida koostöö võimalikkusest," ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ajakirjanikele.

Tema sõnutsi saab hinnangu anda alles nähtavate tegude järgi.

Peskov lisas, et esialgu ametlikke valimistulemusi veel ei ole.

Täpsustavale küsimusele, kas Vene presidendil õnnestus vaadata Vaadata Zelenski ja Petro Porošenko väitlust," ütles pressiesindaja, et Putin tegeles sel ajal Tšita oblasti küsimustega.

"Ei, minu arusaamist mööda vahetult väitlust tal vaadata ei õnnestunud, ta tegeles sel ajal Tšita oblasti muredega. Kuid talle anti salvestus, ma isegi ei tea, kas tal õnnestus seda vaadata või mitte," sõnas pressisekretär.

Eestis eelistasid valijad Ukraina presidendivalimistel Zelenskit

Eestis osales pühapäeval Ukraina presidendivalimiste teises voorus 1138 valijat, kellest valdav osa toetas meelelahutaja Volodõmõr Zelenskit.

Eestis andsid on eelistuse Volodõmõr Zelenskile 822 ja Petro Porošenkole 298 valijat.

Rikutud sedeleid oli Eestis kokku 17.

"Eestis elavate Ukraina kodanike hääled presidendivalimiste teises voorus on edastatud Kiievi keskvalimiskomisjonile ja seal kinnitatud.

Eestis korraldatud hääletuse tulemusi on oodata esmaspäeva teisel poolel," ütles saatkonna esindaja.

Läti ukrainlased eelistasid Zelenskit

Suurem jagu Lätis elavaid Ukraina kodanikke hääletas presidendivalimiste teises voorus Volodõmõr Zelenski poolt, ilmbe Ukraina keskvalimiskomisjoni andmetest.

Kokku käis Lätis Ukraina presidenti valimas 723 tolle riigi kodanikku, neist 445 elik 61,6 protsenti andis oma hääle Zelenski eest.

268 ukrainlast elik 37,1 protsenti hääletas ametiaega lõpetava Petro Porošenko poolt. Kümme valimissedelit tunnistati kehtetuteks.

Euroopa vaatlejad kiitsid Ukraina presidendivalimisi

Euroopa vaatlejad kiitsid esmaspäeval Ukraina presidendivalimisi kui võistluslikke ja vabu, kuid lisasid samas, et valimiskampaaniates nappis sisu.

"Teine voor oli hästi korraldatud, kuigi asjaajamises oli väljakutseid ja aega nappis," on öeldud Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE) avalduses.

"Võimu korrapärane üleminek peaks pakkuma võimaluse tugevdada demokraatia institutsioone ja nende aruandekohustust," ütlesid vaatlejad.

Samas suhtusid nad kahtlevalt valimiskampaaniate sensatsioonilisse iseloomu. Kampaania käigus loopisid Zelenski ja Porošenko teineteist solvangutega ning andsid proove tõestamaks, et nad pole uimastisõltlased või alkohoolikud.

"Kampaania mõlemas voorus nappis tõelist arutelu avalikkusele tähtsate probleemide üle," lisas OSCE ning märkis, et esimene ja ainus poliitikadebatt oli suuresti teatraalne.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: