Algas kohtuprotsess Tallinna Sadama eksjuhtide üle

{{1557200700000 | amCalendar}}

Harju maakohtus algas teisipäeval kohtuprotsess Tallinna Sadama eksjuhtide Allan Kiili ja Ain Kaljuranna ning nende kaassüüdistatavate üle.

Teisipäevasel istungil tegi riigiprokuratör Laura Feldamanis ettepaneku viia Poola laevatehase endise kommertsjuhi, Poola kodaniku Jan Paszkowski menetlus üle Poola, sest ka Poolas alustati 2018. a kevadel sama sisuga menetlus ehk uuritakse, kas Paszkowski andis 2014. ja 2015. aastal tollasele Tallinn Sadama juhile Allan Kiilile altkäemaksu, et Tallinna Sadama tütarettevõte TS Laevad ostaks Poola laevatehaselt Reomotowalt kaks parvlaeva.

Riigiprokuratuur põhjendas üleandmise taotlust sellega, et Eesti seadused ei luba samas kriminaalasjas kahe üheaegse menetluse läbiviimist.

Paszkowski menetluse üleviimine kiirendaks kindlasti ka Tallinna Sadama eksjuhtide kohtuprotsessi läbiviimist, sest teisipäevane istung muutus märkimisväärslt pikemaks juba seetõttu, et Paszkowskile tuli kõik kohtusaalis räägitav poola keelde tõlkida. Näiteks riigiprokuratuuri taotluse poola keelde tõlkimiseks pidi kohus tegema rohkem kui tunnise pausi.

Riigiprokuratuur süüdistab ligi kolm aastat kestnud kriminaaluurimise käigus kaitsepolitsei kogutud tõenditele tuginedes Kiili ja Kaljuranda aastatel 2005-2015 suures ulatuses altkäemaksu võtmises ja rahapesus.

Süüdistus altkäemaksu võtmises on esitatud ka Tallinna Sadama hooldusosakonna endisele juhatajale Martin Paidele, samuti süüdistatakse seitset füüsilist ja kaht juriidilist isikut altkäemaksu andmises ja sellele kaasaaitamises.

Süüdistuse järgi nõustusid Kiil ja Kaljurand võtma altkäemaksu mitmelt ettevõtetelt selle eest, et nende lepingulised suhted Tallinna Sadamaga sujuksid võimalikult soodsalt.

Kiil ja Kaljurand nõustusid nii ühiselt kui ka eraldi tegutsedes võtma altkäemaksu peaaegu nelja miljoni euro ulatuses, märkis süüdistus.

Süüdistuse kohasel moodustas altkäemaksust suurima osa, ligikaudu kolm miljonit eurot, Kiilile Türgi ja Poola laevatehaste esindajate poolt lubatud altkäemaks selle eest, et nad saaksid AS-i Tallinna Sadam tütarettevõtte TS Laevadega sõlmida praamide müügilepingud.

Süüdistuse järgi oli Martin Paide nõus võtma altkäemaksu üle 40 000 euro, Ain Kaljurand ligi 400 000 eurot ning Allan Kiil üle kolme ja poole miljoni euro.

Lisaks eelmainitud neljale isikule on kohtu all Eno Saar, Tõnis Pohla, Üllar Raad, Sven Honga, Toivo Promm, Valdo Õunap ning HTG Invest AS ja Keskkonnahoolduse OÜ.

Toimetaja: Mait Ots, Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: