Õlletootjad: aktsiisilangus vähendab õlle joomist

Saku pudel
Saku pudel Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti õlletootjate hinnangul vähendab aktsiisi langetus Eestis õlle tarbimist, sest inimesed ei hakka koju varusid soetama, mida omakorda ära juua. Samas peaks töösturite analüüsi kohaselt kasvama hüppeliselt soomlaste Eestist kaasa viidava alkoholi maht.

"Me üritasime aru saada, mis aastal 2020 võiks toimuda, seoses aktsiisilangusega Eestis," ütles Eesti Õlletootjate Liidu juht Peeter Võrk. "Kui me räägime õllest, siis me näeme, et enamus ehk 85 protsenti müügist tuleb Eestisse tagasi."

Aktsiisi langetuse järgselt Eesti sisene õllemüük kasvab järsult Läti arvelt, rääkis Võrk. Samas jääb kõik eestlaste ostud Eestist ja Lätist kokku väiksemaks kui sel ja eelmisel aastal, lisas ta.

Kui möödunud aastal tarvitasid Eesti inimesed 93 miljonit liitrit õlut, siis tuleval aastal peaks see töösturite analüüsi kohaselt langema 90 miljonile liitrile. Inimesed ei pea endale ostma varusid koju ja siis saa neid ka ära juua, märkis Võrk.

Samas võiks õlle müük Eestis kasvada just soomlaste arvelt. Õlletootjate hinnangul kuni kaks ja pool korda. Kui möödunud aastal ostsid soomlased Eestist 8 miljonit liitrit õlut, siis Võrgu sõnul võiksid tuleval aastal Eestist Soome liikuda umbes 25 miljonit liitrit. Samas maksimaalselt on minevikus soomlased Eestist kaasa viinud isegi 30 miljonit liitrit õlut aastas.

Mis toimub täpselt kange alkoholiga Võrk öelda ei osanud, kuid märkis et selle aktsiis langeb oluliselt rohkem kui õllel. Ta pidas pigem ebatõenäoliseks, et paljud inimesed õlle pealt viina peale liiguvad, välja arvatud liigtarbijate gruppides. "Liigtarbijatele on hind väga oluline. Just nemad võivad hakata õlle asemel viina jooma hakata. Tavatarbijad tõenäoliselt ei hakka nüüd januga õlle asemel viina võtma," märkis Võrk.

"Inimeste arusaamad on põhjustanud tarbimise muutuse. Inimesed lihtsalt tarbivad vähem ja on tervislikumad. Trend Euroopas on kanget tarbida vähem ja minna näiteks veini peale üle," ütles Võrk.

Küsimusele, kas aktsiisilangetus ikkagi jaevõrgus toob ka kaasa hindade languse, vastas Võrk et peab seda vähemalt õlle puhul tõenäoliseks. Tootjad on öelnud, et nad langetavad väljamüügi hindu aktsiisi võrra ja ka kaupmehed on öelnud, et nad langetavad, sest neid huvitab saada see käive Lätist tagasi, märkis Võrk.

Riigikogu võttis täna vastus seaduse, mis langetab õlle, siidri ja kange alkoholi aktsiisi käesoleva aasta 1. juulist 25 protsendi võrra.

Aktsiiside 25-protsendiline langetamine tähendab näiteks pooleliitrise ja viieprotsendilise alkoholisisaldusega õllel koos käibemaksuga 12,69-sendilist hinnalangetust. Pooleliitrine pudel viina, alkoholisisaldusega 40 protsenti, hakkab koos käibemaksuga maksma vähem 1,5 eurot. Selle alkoholisalduse ekvivalent ehk neli liitrit õlut hakkab vähem maksma umbes 1,02 eurot.

Toimetaja: Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: