Soome valitsuse tegevuskava: kütuse-, alko- ja tubakaaktsiis tõusevad

{{1559466840000 | amCalendar}}
Antti Rinne oma koalitsioonikaaslastega.
Antti Rinne oma koalitsioonikaaslastega. Autor/allikas: EPA/SCANPIX

Helsingin Sanomat avaldas ülevaate Soome uue valitsuskoalitsiooni tegevuskavast, mis pühapäeval avalikustatakse. Kuigi nädala algul teatas Soome Eesti valitsuse teate peale alkoholiaktsiisi langetamisest, et peavad järgima sama eeskuju, on valitsuse dokumenti sisse kirjutatud siiski alkoholiaktsiisi tõus.

Antti Rinne juhitav valitsuskoalitsioon soovib koguda alkoholiaktsiisi 50 miljoni euro võrra enam, suhkrurikaste karastusjookide maksu 25 miljonit eurot enam ja tubakaaktsiisi hakatakse tõstma sammhaaval, et jõuda 200 miljoni euroni selle valitsusperioodi jooksul, vahendab Helsingin Sanomat.

Fossiilsete kütuste aktsiisi tõstetakse prognoositava tarbijahinnaindeksi võrra, mida peaks valitsemisperioodi jooksul laekuma 250 miljonit eurot rohkem.

Alla 25-aastased saavad maksusoodustused. Madala ja keskmise sissetulekuga töötajatele alandatakse aga tulumaksu kokku 200 miljoni euro võrra, pensionäridele ja ettevõtjatele kompenseeritakse kaudseid makse.

Soome valitsus tahab vastu võtta ka seaduse, mis võimaldaks linnapiirkondades teemaksu kehtestada.

Riigi pagulaskvooti soovib valitsus tõsta järgmisest aastast 850-ni aastas. Seejärel kaalutakse, kas lubada pagulasi vastu võtta vahemikus 850-1050, võttes arvesse ka varjupaigataotluste arvu. Samuti tuleb varjupaigataotlused menetleda kuue kuu jooksul. Negatiivse otsuse saanutele kaalutakse nende liikumist jälgida võimaldavate jalavõrude paigaldamist.

Arstiabi peab kättesaadavaks muutuma nii, et kiireloomulisele ravile pääseb seitsme päeva jooksul alates vajaduse tekkimisest. Samuti lubab valitsus, et juurde tuleb tuhat arsti ja 300 politseinikku.

Seaduses muutub ka vägistamise määratlus, mis hakkab põhinema nõusoleku puudumisel.

Perepoliitika näeb ette lapsehoolduspuhkuse võrdse jaotuse võimaldamist vanemate vahel, et tugevdada ja tõsta vanemate võrdsust tööjõuturul.

Antti Rinne: Soome uues valitsuses on 19 ministrit, programm on valmis

Soome uues valitsuses on 19 ministrit, valitsuse programm on valmis ja see avaldatakse esmaspäeval kell 10:30 Helsingi raamatukogus Oodi, ütles valitsuse moodustaja, sotsiaaldemokraatide liider Antti Rinne pühapäeval.

"Ligi nelja nädala töö on nüüd selja taga. Valitsuse programm on valmis ja ministrikohtade jagamine tehtud. Aitäh kõigile sõbraliku, konstruktiivse ja lahendust otsiva läbirääkimiste protsessi eest," ütles Rinne.

Iltalehti andmetel saavad sotsiaaldemokraadid (SDP) seitse ministriportfelli, Keskerakond viis, rohelised kolm, Vasakliit kaks ja Rootsi Rahvapartei (RKP) kaks.

Allikate sõnul saavad sotsiaaldemokraadid lisaks peaministri portfellile muu hulgas ka tööministri, regionaalministri ja transpordiministri portfelli.

Keskerand saab muu hulgas rahandus-, kaitse- ja põllumajandusministri portfelli ning rohelised välis-, sise- ja keskkonnaministri portfelli.

Vasakliit saab Iltalehti andmetel sotsiaa- ja tervishoiuministri ja haridusministri portfelli ning RKP justiits- ja Põhjamaade koostöö ministri portfelli.

Toimetaja: Merilin Pärli, Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: