Heinz Valk Balti apellist: nad olid julged mehed

Rahvarinde üks asutajaliikmeid Heinz Valk meenutas ETV-s presidendi taasiseseisvumispäeva vastuvõtu ülekandes, et Balti apelli ja Balti keti korraldamist ning toimumist.

"Loomulikult olid nad kõik julged mehed, sest nad teadsid, et nende edasine töö läheb vanglasse. Sel perioodil algas Nõukogude Liidus eriline kruvide kinni keeramise periood," ütles Valk.

Valk lausus, et sõna jõud on võimas ja poliitilist sõna jõudu Nõukogude Liit kartis.
Valgu sõnul teati Balti apellist suhteliselt vähe. "Ka need teadjad, kes teadsid, püüdsid ka oma suu kinni hoida. Selle teksti levitamine seltskonnas oli samasugune kuritegu nagu ka selle kirjutamine," lausus Valk.

Balti apell oli 45 Eesti, Läti ja Leedu kodaniku märgukiri ÜRO peasekretärile ning NSV Liidu, Saksamaa LV, Saksa DV ja Atlandi hartale alla kirjutanud riikide valitsustele nõudega avalikustada Molotovi-Ribbentropi pakt koos selle salaprotokollidega, kuulutada need allakirjutamise hetkest alates õigustühisteks ning taastada Balti riikide iseseisvus. Märgukiri oli ajastatud Molotovi-Ribbentropi pakti 40. aastapäevale ja see avalikustati 23. augustil 1979.

Eesti poolt kirjutasid märgukirjale alla Mart Niklus, Endel Ratas, Enn Tarto ja Erik Udam.

Valk meenutas ka Balti keti korraldamist ja seda, kuidas inimesed sellega kaasa tulid.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: