Keskerakondlastest ministrid ei kooskõlastanud Helme sisserände eelnõu

Siseminister Mart Helme
Siseminister Mart Helme Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Keskerakondlastest ministrite juhitud ministeeriumid ei kooskõlastanud siseminister Mart Helme algatust hakata jaotama sisserände piirarvu poolaasta kaupa.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimehe Helme eelnõu suhtes ei andnud kooskõlastust sotsiaalministeerium, mida juhib minister Tanel Kiik, majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) eesotsas Taavi Aasaga ning haridus- ja teadusministeerium, mida juhib Mailis Reps. Kõik kolm on Keskerakonna liikmed.

Märkustega kooskõlastasid eelnõu välisministeerium ja kultuuriministeerium, mida juhivad Isamaa liikmetest ministrid Urmas Reinsalu ja Tõnis Lukas ning samuti EKRE liikmest väliskaubanduse ja IT-minister Kert Kingo MKM-ist.

Ilma märkusteta kooskõlastas eelnõu rahandusministeerium, mida juhi EKRE aseesimees Martin Helme.

Sotsiaalministeerium leiab oma hinnangus eelnõule, et ehkki selle eesmärk on tagada varem aasta esimestel päevadel täitunud piirarvu õiglasem ja ühtlasem jaotamine kogu aasta jooksul, ei ole selles näidatud, mil viisil muudatused eeltoodud eesmärke täidavad ning ootab siseministeeriumilt täpsemaid analüüse.

Majandusministeeriumi selgituses leitakse, et siseministri määruse eelnõuga vähendatakse töötamiseks antavate tähtajaliste elamislubade väljastamise piirarvu kvoodisisese kvoodi kehtestamisega ning sellega muudetakse välismaalaste palkamine ettevõtjate jaoks veelgi komplitseeritumaks. "Peame seda sammu põhjendamatuks arvestades ettevõtjate ees seisvat tööjõu kättesaadavuse probleemi," öeldakse minister Taavi Aasa allkirjaga vastuses siseminister Helmele.

Haridusminister oma kirjas pikemalt ei selgita, miks ta siseministri määruse eelnõu ei kooskõlasta.

Helme esitatud eelnõud on juba kritiseerinud ka Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ja Eesti Tööandjate Keskliit, mis leidsid, et eelnõu pigem vähendab veelgi välistööjõu kasutamise võimalusi, piirab ettevõtlusvabadust ning Eesti ettevõtjate konkurentsivõimet.

Siseministeeriumi pressiesindaja ütles ERR-ile, et ministeerium vaatab laekunud ettepanekuid läbi ja ootab puuuduvaid kooskõlastusi, mistõttu ei saa veel oma edasistest sammudest rääkida.

Siseministeerium saatis septembris ministeeriumidele kooskõlastamiseks ning ametitele arvamuse avaldamiseks siseministri määruse "2020. aasta sisserände piirarvu ajaline jaotus aasta piires ning jagunemine elamisloa taotlemise põhjuse ja elamisloa andmise aluse järgi" eelnõu. Eelnõus sätestatakse 2020. aasta sisserände piirarvu ajaline jaotus poolaasta kaupa. Esimesel poolaastal võib välja anda 657 elamisluba ja teisel poolaastal samuti 657 elamisluba.

Eelnõu seletuskirjas märgitakse, et 2016. aastal täitus sisserände piirarv detsembris, 2017. aastal juulis, 2018. aastal juunis ja 2019. aastal märtsis.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: