Kiik tõmbas Helme esitatud sisserände eelnõule pidurit

Siseminister Mart Helme (vasakul) ja sotsiaalminister Tanel Kiik.
Siseminister Mart Helme (vasakul) ja sotsiaalminister Tanel Kiik. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Sotsiaalministeerium ei kooskõlastanud siseminister Mart Helme algatust hakata jaotama sisserände piirarvu poolaasta kaupa.

"Kahjuks ei saa me siseministri määruse "2020. aasta sisserände piirarvu ajaline jaotus aasta piires ning jagunemine elamisloa taotlemise põhjuse ja elamisloa andmise aluse järgi" eelnõu sellisel kujul kooskõlastada," öeldakse sotsiaalminister Tanel Kiige allkirjaga vastuses.

Sotsiaalministeerium leiab oma hinnangus eelnõule, et ehkki selle eesmärk on tagada varem aasta esimestel päevadel täitunud piirarvu õiglasem ja ühtlasem jaotamine kogu aasta jooksul, ei ole selles näidatud, mil viisil muudatused eeltoodud eesmärke täidavad.

"Mõjude peatükis tuleks välja tuua olulised mõjud (sealhulgas mõjud tööturule, ettevõtluskeskkonnale ja majandusele) lähtudes nende esinemise sagedusest, ulatusest, sihtrühma suurusest ja ebasoovitavate mõjude riskist, mis võivad muudatuste rakendamisega kaasneda. Näeme muudatustel majanduslikke ja sotsiaalseid mõjusid, samuti mõju avaliku sektori töökorraldusele, mida ei ole seletuskirjas käsitletud," öeldakse sotsiaalministeeriumi eelmisel nädalal väljasaadetud vastuses.

Nii näiteks on sotsiaalministeeriumi jaoks arusaamatu, mille põhjal on siseministeerium viis tööandja tegevusvaldkonda valinud ning kuidas töötamiseks antavate elamislubade jagunemise fikseerimine tööandja põhitegevusala järgi toetab majandusarengut. Samas küsitakse ka, kas tegevusalade fikseerimine lähtub lühiajalistest või pikaajalistest tööturu vajadustest.

Edasi viitab sotsiaalministeerium, et kehtiva välismaalaste seaduse alusel hindab vajadust täita töökoht välismaalasega töötukassa, kuid siseministeeriumi pakutud muutustega jääb selle roll ebaselgeks. "Palume selgitada, kas muudatuse jõustudes kohalduvad töötukassa loa kohustus ja põhikutsealade nimekiri üheaegselt ning kas näiteks tervishoiuvaldkonnas töökoha täitmiseks välismaalasega on endiselt vajalik taotleda luba töötukassalt," öeldakse kirjas.

Sotsiaalministeerium tõdeb ka, et siseministeeriumi algatuse seletuskirjast ei selgu, milliste kriteeriumite alusel hinnatakse elamisloa väljastamise põhjuse vastavust kaalukale riiklikule huvile. "Palume selgitada kaaluka riikliku huvi korral antava tähtajalise elamisloa menetlemise protseduure ning kajastada mõjude peatükis muudatusega kaasnevat halduskoormust asutustele ja tööandjatele," seisab vastuskirjas.

Lisaks ei selgu eelnõust ega selle seletuskirjast, mis saab põhikutsealade, poolaasta või kaaluka riikliku huvi jaotuses kasutamata jäänud kvoodist.

Siseministeerium saatis septembris ministeeriumidele kooskõlastamiseks ning ametitele arvamuse avaldamiseks siseministri määruse "2020. aasta sisserände piirarvu ajaline jaotus aasta piires ning jagunemine elamisloa taotlemise põhjuse ja elamisloa andmise aluse järgi" eelnõu. Eelnõus sätestatakse 2020. aasta sisserände piirarvu ajaline jaotus poolaasta kaupa. Esimesel poolaastal võib välja anda 657 elamisluba ja teisel poolaastal samuti 657 elamisluba.

Eelnõu seletuskirjas märgitakse, et 2016. aastal täitus sisserände piirarv detsembris, 2017. aastal juulis, 2018. aastal juunis ja 2019. aastal märtsis.

Siseminister Mart Helme on Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees, Kiik on Keskerakonna liige, Jüri Ratase eelmises valitsuses peaministri kabinetiülem.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: