Hiljuti avatud Vahtra suurfarmis on mitu asja teisiti kui mujal lautades

Foto: ERR

Hiljuti avatud Vahtra farmikompleksis on mitu asja teisiti, kui paljudes teistes lautades. Lehmade heaolu on farmiomanike sõnul kõige tähtsam ning seetõttu magavad loomad põhuasemel ja kõnnivad kiviplaatidel, mitte betoonil.

Maal ringi liikudes paistavad farmihooned eriti asjatundmatule silmale kõik ühtmoodi. Vahtra suurfarmi aga pole võimalik ühegi teisega segi ajada. Kõigepealt juba sellepärast, et seal kõrgub kujur Mati Karmini valmistatud lehmakuju, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kahe lauda ehitus on kestnud ligi kolm aastat, nipet-näpet on veel pooleli. Võrreldes paljude teiste lautadega, on seal mitu asja teisiti.

"Märkimisväärne on vast see, et see on betoonehitis, soojustatud betoonvaheleaega. Meie lüpsikarussell on 60-kohaline ja ühe ringi teeb see 15 minutiga. See tähendab, et iga 15 minuti tagant saavad 60 lehma gruppi tagasi minna. /.../ Pool kompleksist on meil juba pea aasta töötanud ja me teame täpselt, kuidas see kõik toimib või ei toimi. Täna käib lüpsil 480 lehma ja tulevikus hakkab käima 1020," selgitas OÜ Weiss juhatuse liige Tarmo Mätas.

Mätas ütles, et selline loomade arv on seal optimaalne, sest sööt tuleb kohale tuua ja sõnnik ära viia. Kui farmid lähevad liiga suureks, tekivad logistikaprobleemid.

Suurfarmi juhataja Madis Mätas kirjeldas veel, mis on nende lautades teisiti kui mujal.

"Me paneme siin maha uunikivi, sest seda saab väga kiiresti uuendada. Tavaline valatud betoonpind kipub aja jooksul ära kuluma. /.../ On oluline, et loomadel oleks hea kõndida ja nad ennast kindlalt tunneks. /.../ Loomadel on põhuasemed, mis neile väga meeldib," rääkis ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: