Martin Helme: alkoholiaktsiisi langetamine tõi hea majanduskasvu

Martin Helme
Martin Helme Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Rahandusminister Martin Helme sõnul on kolmanda kvartali 4,2-protsendilise majanduskasvu taga valitsuse otsus langetada alkoholiaktsiisi.

Helme märkis Facebooki tehtud postituses, et kui paljusid eksperte üllatab hea majanduskasv ja palgakasvu statistika, siis teda mitte.

"Kuigi seda mainitakse ainult mokaotsast, on hea palgakasvu üheks vedajaks teenindussektor ja kaubandus püsib hoolimata inimeste ettevaatlikumaks muutunud ootustest heal tasemel. Tänu palgakasvule on väga kenas ülelaekumises tööjõumaksud ja samuti näitab kardetust paremat laekumist käibemaks," kirjutas minister.

"Ma siis aitan natuke neid eksperte, kes kukalt kratsivad, et miks ja kuidas. Selle taga on väga olulisel määral otsus langetada alkoholiaktsiisi. Mäletame kõik suvel seda ilkuvat mõnitamist, et tegu on joodikutele kummardusi tegeva valitsusega? Tegelikult tõi see otsus Eesti inimeste ostud Lätist tagasi (ja trend jätkub, näeme seda igakuistest maksuaruannetest) ning pööras tõusule seni languses olnud Soome turismi. Soomlased aga ei osta siit sugugi mitte ainult viina nagu klišee kõlab, vaid käivad hotellides, spaades, restoranides, juuksuris, ostukeskuses. Teisisõnu, toovad raha kaubandusse ja teenindussektorisse ning aitavad seal suurendada käivet ja tõsta palkasid. See läheb tihtilugu meelest, kui räägime aktsiisidest," lisas ta.

Minister kirjutas, et hea aktsiisilaekumise kõrval on alkoholiaktsiisil ulatuslik mõju ülejäänud majandusele ja teistele maksudele. "Varem oli see mõju negatiivne, nüüd selgelt positiivne," kinnitas Helme.

"Tänu suvisele aktsiisilangetusele on meil nüüd ka suuremad maksulaekumised just tööjõumaksude ja käibemaksu osas. Palgatõus ja hea käive kaubanduses aga tõstabki majanduse mahtu. Ja mõistagi võib öelda, et majanduskasv on ekspordi nägu, aga selle ekspordi sees on ka turismitulu. Kõike seda olen rääkinud alates ajast, mil asuti alkoholiaktsiisi tõstma. Selle nädala andmed kinnitavad taas üle, et mul oli õigus. Me ei ole mitte joodikuid toetav valitsus, vaid majanduskasvu toetav valitsus. Ja kõik need argumendid, veidi teise nurga alt, kehtivad ka diisli aktsiisi langetamise toetuseks," selgitas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: