Varadkar: EL-il on kaubanduskõnelustel Londoniga tugevam positsioon

{{1580121000000 | amCalendar}}
Iiri peaminister Leo Varadkar ja EL-i Brexiti-läbirääkija Michel Barnier.
Iiri peaminister Leo Varadkar ja EL-i Brexiti-läbirääkija Michel Barnier. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Liidul on eelseisvatel kaubanduskõnelustel Suurbritanniaga parem positsioon, ütles Iiri peaminister Leo Varadkar esmaspäeval teleusutluses.

Varadkar väitis, et EL-il on oma suuruse tõttu eelseisvatel kõnelustel Londonist rohkem kaalu.

Varadkar, kellel on 8. veebruaril ees üldvalimised, seadis ühtlasi kahtluse alla vabakaubandusleppe sõlmimise sel aastal nagu on väitnud Briti peaminister Boris Johnson. 

"Euroopa Liidu turg on 450 miljonit inimest, Suurbritannial umbes 60 miljonit," ütles Varadkar intervjuus BBC televisioonile. "Kui need kaks oleks vastamisi jalgpalliväljakul, kellel oleks siis tugevam meeskond."

Varadkar, kes etendas Briti ja EL-i lahutuskõneluste esimeses etapis otsustavat rolli, kohtus esmaspäeval Dublinis EL-i Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier'ga.

Iiri peaminister kinnitas usutluses, et Brüssel ei lepi millegi vähemaga kui täiemahuline vabakaubanduslepe.

Barnier: EL ja Ühendkuningriik peavad oma suhted täielikult ümber ehitama

Ühendkuningriik peab pärast Euroopa Liidust lahkumist oma suhted blokiga täielikult ümber ehitama, ütles EL-i Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier esmaspäeval.

Ühendkuningriigil pole aega kaotada, kuna Brexiti üleminekuperiood saab selle aasta lõpus ümber, ütles Barnier Dublinis, kus ta kohtus Iiri peaministri Leo Varadkariga.

"Esimene voor on läbi ja me peame kõik ümber ehitama," ütles ta. "Kui meil ei ole lepet, ei jätku asjad vanaviisi. Me peame seisma silmitsi kaljuservalt alla sõitmise ohuga, eriti kaubanduses."

"Meil ei ole poleemika peale aega raisata ja me peame kasutama seda aega, et taasehitada see sõprus, see suhe," ütles Barnier.

Ühendkuningriik lahkub Euroopa Liidust reedel, kohaliku aja järgi kell 23:00. Sellele järgneb 11-kuune üleminekuperiood, mille vältel jätkuvad asjad vanaviisi ja peetakse kõnelusi tulevikusuhete üle.

Varadkari sõnul on Briti peaministri Boris Johnsoni eesmärk aasta lõpuks leppeni jõuda väga keeruline, ent ta rõhutas, et Euroopa Liit alustab kõnelusi ühtselt ja positiivse vaimuga.

Barnier ütles, et esitab liikmesriikidele järgmisel esmaspäeval läbirääkimismandaadi mustandi. Euroopa Liidu ministrid peaks mandaadi heaks kiitma 25. veebruaril, enne Euroopa Ülemkogu märtsis.

Varadkar hoiatas, et Brüssel ei nõustu millegi vähemaga kui kõikehõlmava vabakaubandusleppega Ühendkuningriigiga.

London vihjas sel kuul, et tahab läbirääkimistelt osalist lepet, mis lubab sel blokist lahkuda nõnda, et osa küsimusi jääks aasta lõpuks lahendamata.

"See ei ole miski, mis Euroopas läbi läheks," ütles Varadkar.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: