Johnson: Brexitiga tõuseb Ühendkuningriigis uus koit

{{1580462160000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Ühendkuningriik astub ööl vastu laupäeva Euroopa Liidust välja ning riigi peaminister Boris Johnson peab seda Ühendkuningriigi jaoks uueks alguseks.

Ühendkuningriigist saab esimene riik, mis on EL-ist lahkunud. Riik astub EL-ist välja pärast 47 aastat kestnud liikmesust. Brexitiga seotud sündmusi saab jälgida näiteks BBC otseblogist.

"Meie töö valitsusena, minu töö, on ühendada seda riiki ja viia meid edasi," ütles Johnson avalduses, mille ta kannab pikema videopöördumisena ette tund aega enne ametlikku lahkumisaega. 

"See ei ole lõpp, vaid algus. See on hetk, kui tõuseb uus koit ja eesriie tõuseb uueks vaatuseks."

Sel nädalal ratifitseeritud EL-i ja Ühendkuningriigi kokkuleppe alusel järgneb 11 kuu pikkune üleminekuperiood, mille käigus on brittidel võimalik töötada ja kaubelda EL-i riikidega nagu varem ning ka vastupidi, kuid britid ei ole enam esindatud EL-i institutsioonides. 

"Me jääme sõpradeks, liitlasteks ja partneriteks," ütles EL-i peamine läbirääkija Michel Barnier Briti ringhäälingule BBC. Barnier mõtleb enda sõnul reedel "miljonitele Briti kodanikele, kes on kurvad, nagu meie oleme kurvad". 

Johnsoni sõnul suurüritusi Brexiti puhul ei korraldata, et mitte riivata EL-i jäämist pooldanud kodanikke. 

EL-i liidrid: Brexit on "uus koidik" Euroopale

Euroopa Liidu juhid peavad Ühendkuningriigi lahkumist blokist omakorda "uueks koidikuks" Euroopale. 

Euroopa Ülemkogu, Euroopa Komisjoni ja Euroopa Parlamendi juhid Charles Michel, Ursula von der Leyen ja David Sassoli kirjutasid Euroopa ajalehtedes avaldatud pöördumises, et teevad kõik endast oleneva selleks, et EL-i ja ÜK suhted tulevikus oleksid edukad. 

"Kui tihe see partnerlus olema saab, sõltub otsustest, mida pole veel langetatud," kirjutasid EL-i liidrid. Nad rõhutasid, et EL-i turule täiemahulist ligipääsu Ühendkuningriik ei saa, kui see ei järgi Euroopa tööjõu-, maksu- ja keskkonnareegleid. 

"Ilma liikmesuseta ei saa jääda alles liikmesuse hüved."

Ühendkuningriigi lahkumine tekitab EL-i liidrites nende sõnul kahetsust. 

"Homme on uus koidik ka Euroopa jaoks," lisasid nad. "Viimased paar aastat on meid teineteisele lähemale toonud riikidena, institutsioonidena ja inimestena. See on see, miks Euroopa liikmesriigid jätkavad, et ühendada jõud ja rajada ühist tulevikku."

Šoti esimene minister lubas võimsamat iseseisvumiskampaaniat

Šoti esimene minister Nicola Sturgeon ütles reedel, et on valmis suurendama kampaaniat Šotimaa iseseisvumiseks Brexiti tõttu. 

Šoti Rahvuspartei (SNP) liider Sturgeon sõnas Edinburghis kõnes, et Suurbritannia väljaastumine Euroopa Liidust on "pöördepunkt" ÜK ja Šotimaa jaoks. 

"Täna õhtul kella 23 seisuga Ühendkuningriik, mille koosseisu jäämise poolt Šotimaa hääletas, Ühendkuningriik EL-i koosseisus, status quo, mille poolt enamus hääletas, enam ei eksisteeri," ütles Sturgeon. 

"Tingimustes, mis valitsesid 2014. aastal, on sisuline muutus," ütles Sturgeon, viidates viimasele rahvahääletusele Šoti iseseisvumise üle, milles hääletati ÜK koosseisu jäämise poolt. 

Sturgeoni sõnul on tema parteil poliitiline toetus uue referendumi korraldamiseks, viidates kolmele viimasele ÜK parlamendivalimisele, kus Šotimaal võitis enamuse toetuse SNP. 

Ühendkuningriigi peaminister Boris Johnson on lükanud uue Šoti referendumi plaani tagasi. 

Šotimaal toetati EL-i koosseisu jäämist 2016. aasta Brexiti referendumil ning reedel olid Šoti ajalehtede esikaaned euroopameelsed. 

Iseseisvusmeelne päevaleht The National kirjutas: "Kallis Euroopa. Me ei hääletanud selle poolt. Ärge unustage... Šotimaale tuli põlema jätta." 

Ühes viimases uuringus toetas väike enamus šotlasi Ühendkuningriigist väljaastumist.

"Meie partei kampaania on seetõttu valmis aktiivsemaks muutuma," ütles Sturgeon, lubades kahekordistada SNP tänavust reklaami- ja kampaaniaeelarvet.

"Me teeme jätkuvalt kõik, mis suudame, et tagada sel aastal referendum ja põhjusega: Brexit on viinud Šotimaa valele rajale."

"Mida kaugemale me sellel rajal kõnnime, seda kauem läheb aega tagasi õigele teele jõudmine." Šotimaa oli väga lähedal iseseisvuse saavutamisele, rõhutas SNP liider. 

Sturgeon ei välistanud, et palub juriidilist täpsustust Šoti valitsuse volituste kohta organiseerida nõuandvat referendumit, kui London lükkab uue rahvahääletuse palve tagasi. 

Varadkar: Brexiti-järgne kaubanduslepe on Iirimaale hädavajalik

Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi suutmatus jõuda aasta lõpuks Brexiti-järgse kaubandusleppeni oleks Iirimaale eksistentsiaalne oht, ütles peaminister Leo Varadkar reedel.

"Me peame ohtudele realistlikult lähenema," ütles ta päeval, mil Suurbritannia EL-ist lahkub.

"Suutmatus kaubanduslepet sõlmida oleks suur oht, eksistentsiaalne oht meie majandusele 2021. aastal ja seega on meil seda lepet vaja," lisas Varadkar.

Berliin: Brexit toob Euroopasse hulganisti muutusi

Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust toob hulganisti muutusi, ütles Saksa kantsleri Angela Merkeli pressiesindaja reedel, Brexiti päeval.

"Me kahetseme Brexitit ja arvame, et sama tunneb enamus saksa rahvast, aga me austame seda otsust," ütles pressiesindaja Steffen Seibert.

Berliin loodab, et Ühendkuningriik jääb Euroopa lähedaseks partneriks ja sõbraks, lisas ta.

Mis saab edasi?

Üleminekuperioodi ajal, mis kestab vähemalt kuni 31. detsembrini 2020, kehtib Euroopa Liidu kodanikele Ühendkuningriigis jätkuvalt Euroopa Liidu õigus ja see tähendab seniste reeglite jätkumist, selgub ERR-i pikemast ülevaatest.

Samas see, milliseks kujunevad Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi suhted ning kodanike ja ettevõtete jaoks kehtivad reeglid pärast üleminekuperioodi, on siiani lahtine, kuna läbirääkimised selle üle alles algavad, tõdes Rannu. Üleminekuperioodi võib vastavalt EL-i lepetele küll ühe korra kahe aasta võrra pikendada, kuid otsus selleks tuleb teha juba hiljemalt juuni lõpuks. Samas on Briti peaminister Boris Johnson lubanud, et üleminekuperioodi ei pikendata ning selle on kinnitanud ka sealne parlament.

EL-i kodanike õigused Ühendkuningriiki reisimisel

Seni reisimisel kehtinud õigused jätkuvad vähemalt kuni aasta lõpuni, mis tähendab viisavabadust EL-i ja Ühendkuningriigi vahel.

- Briti valitsus on lubanud, et kuni üleminekuperioodi lõpuni dokumendikontrollis piiril muutusi ei teha, mis tähendab, et Ühendkuningriiki saab siseneda ka Eesti ID-kaardiga. Eesti välisministeerium soovitab siiski inimestel võimalusel kaasa võtta ka pass.

- Perioodi lõpuni jääb Suurbritanniasse reisimisel kehtima ka Euroopa Liidu ravikindlustuskaart.

- Samuti kestab vähemalt aasta lõpuni Euroopa Liidus kehtiv mobiilside rändlustasude süsteem.

- Aasta lõpuni tunnustavad Ühendkuningriigi võimud ka EL-i riikides väljastatud juhilubasid, mis tähendab, et nende esitamisel on võimalik seal näiteks autot rentida.

- Sel aastal ei muutu ka lemmikloomadega reisimise reeglid.

- Samuti jätkuvad lennud Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu riikide vahel senisel kujul.

"Küll aga võib eeldada, et pärast üleminekuperioodi tekib surve lennupiletite hindade kallinemisele, sest senine kord päriselt ei jätku - alliansside ühispileteid on tulevikus raskem pakkuda ning see mõjutab konkurentsi ja lendude arvu," ütles majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi Euroopa Liidu ja rahvusvahelise koostöö osakonna juhataja Silver Tammik eelmisel nädalal korraldatud briifingul.

- Lisaks saab Eesti (nagu iga teise EL-i riigi) kodanik kuni 2020. aasta lõpuni Euroopa Liidust väljaspool reisides küsida vajadusel konsulaarabi Ühendkuningriigi saatkondadest või konsulaatidest.

- Üleminekuperioodi lõppedes jätkub EL-i ja Ühendkuningriigi vahel viisavabadus, mis tähendab viisavaba sisenemise õigust, kusjuures mõlema poole kodanikel on õigus viibida teise territooriumil 90 päeva 180-päevase perioodi jooksul. See kehtib nii Eestis kui kogu Schengeni alal.

Ühendkuningriigist ostmisel

Samuti jäävad vähemalt aasta lõpuni kehtima tarbijate senised õigused Ühendkuningriigist kaupade või teenuste ostmisel. Sama kehtib ka vastupidi - paki saatmisel Euroopa Liidust Ühendkuningriiki.

Ühendkuningriigis elavad EL-i kodanikud peavad end registreerima

Üleminekuperioodil saab Ühendkuningriiki reisida, elama ja tööle asuda samadel tingimustel kuni seni.

Siiski peavad Ühendkuningriigis elavad Euroopa Liidu riikide kodanikud ennast seal registreerima ehk taotlema elamisõigust ning seda tuleb teha olenemata sellest, kui kaua nad on seal elanud. Registreerimisvõimalus avanes juba eelmise aasta märtsis ning seda saab mugavalt teha veebis või äpis.

Eesti mittekodaniku passiga Ühendkuningriigis elavate inimeste jaoks midagi ei muutu.

Sarnaselt muuga jätkub ka sotsiaalkindlustushüvitiste - näiteks ravikindlustuse ja haigushüvitiste, perehüvitiste, pensionide, töötushüvitiste - piiriülene maksmine üleminekuperioodil sama moodi nagu enne Ühendkuningriigi väljaastumist.

Haridusprogrammid jätkuvad

Euroopa Liidu haridusvaldkonna algatused Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpus ning teadusprogramm Horisont jäävad samuti üleminekuajal kehtima seni nagu praegu ning need projektid, mis on alanud enne üleminekuaja lõppu, peaks senistel tingimustel ka lõpuni viidama, rääkis haridus- ja teadusministeeriumi (HTM) Euroopa Liidu ja rahvusvahelise koostöö osakonna juhataja Kristen Lahtein eelmise nädala briifingul.

Kutsetunnistuste ja -kvalifikatsioonide kehtivus sõltub nende staatusest: kui need on omandatud ja juba tunnustatud Ühendkuningriigis või muus Euroopa Liidu riigis, siis need jäävad vastastikku kehtima ka edaspidi.

Kõrghariduse kvalifikatsioone Brexit ei puuduta, kuna seda valdkonda reguleerib Euroopa Nõukogu Lissaboni konventsioon.

Tasemeõpe ehk Ühendkuningriigi ülikooli õppima minekut ilma Erasmus+ programmita reguleerib aga leping tudengi ja ülikooli vahel ning sellega kaasnevad ka välismaalase elamisluba ja tervisekindlustust puudutavad aspektid, märkis Lahtein. Oluline on meeles pidada, et õpilase ja ülikooli vahel sõlmitud leping reguleerib ka õppemaksu ja muid tingimusi, rõhutab HTM oma ülevaates.

Lahteina sõnul on Ühendkuningriik öelnud, et soovib jätta Euroopa Liidu kodanikele kõrgharidusõppes võimalikult samad tingimused kui on praegu.

Äriajamise tingimused ei muutu

Üleminekuajal ei muutu tingimused Ühendkuningriigis või selle ettevõtetega äri ajamiseks. Välisministeerium soovitab ettevõtjatel siiski riskide maandamiseks läbi mõelda see, kuidas toimub praegu kaubavahetus kolmandate riikidega, jälgida arenguid Euroopa Liidu õiguses ning tutvuda, kuidas käsitletakse teistes Euroopa Liidu rahvusvahelistes lepingutes ettevõtte neid kaupu/teenuseid, mis on seotud Ühendkuningriigi turuga. Kes soovib alustada oma sektori spetsiifilisi ettevalmistusi, võiks alustada oma tegevusalal kehtiva Euroopa Liidu õiguse võrdlemisest Euroopa Liidu ja Kanada majandus- ja kaubanduslepinguga (CETA).

Muutused diplomaatias ja rahvusvahelistes suhetes

Eestis paiknevad Briti üksused jäävad siia, sest need on siis NATO kokkulepete alusel.

Samuti ei muutu Ühendkuningriigi ja Eesti koostöö ÜRO Julgeolekunõukogus. Küll aga ei ole britid enam seotud Euroopa Liidu ühisavaldustega, kuigi võivad seda teha ja EL-i positsioone toetada.

Samas ei osale Ühendkuningriik enam Euroopa Liidu institutsioonide töös. Tal ei ole juba praegu Euroopa Komisjonis oma volinikku, viimane Briti minister osales EL-i Nõukogus sel nädalal ning samuti lõppevad Ühendkuningriigist valitud Euroopa Parlamendi liikmete ja Euroopa Kohtu liikmete volitused. Ühendkuningriigi lipp ja nimesilt kaovad Euroopa Liidust.

Brittide lahkumisega saab Eesti koos mõne teise riigiga endale täiendava koha Euroopa Parlamendis ning hiljem ka Regioonide Komitees ja Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitees.

Kuigi Ühendkuningriigile ei laiene enam Euroopa Liidu nõukogudes vastuvõetud järeldused, kuna need on poliitilised otsused, siis samas kehtib üleminekuajal riigi suhtes jätkuvalt Euroopa Liidu õigus.

Ühendkuningriik on vaba sõlmima lepinguid kolmandate riikide või rahvusvaheliste organisatsioonidega, aga ta ei tohi neid kuni üleminekuperioodi lõpuni rakendada ehk jõustada.

Londonis paiknev Euroopa Komisjoni esindus muutub EL-i delegatsiooniks ehk klassikaliseks diplomaatiliseks esinduseks nagu neid EL-il palju üle maailma.

Ühendkuningriigi väljumine Euroopa Liidust jõustub ööl vastu 1. veebruari kell 00.00 Brüsseli (01.00 Eesti ja 23.00 Londoni) aja järgi.

 

Toimetaja: Laur Viirand, Mait Ots

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: