Riik kaalub koroonaviiruse piirkonnast naasvate laste vanematele haiguslehe hüvitamist

{{1582718400000 | amCalendar}}
Foto: Sander Koit / ERR

Terviseamet peab läbirääkimisi haigekassaga, et koroonaviiruse piirkondadest reisilt naasvate laste vanematele hüvitataks töövõimetusleht, mis võimaldaks neil kaheks nädalaks koju jääda.

Teisipäeval otsustas Läti hakata hüvitama töövõimetuslehti vanemaile, kelle lapsed naasevad koroonaviiruse piirkondadest, et nad saaksid kaks nädalat viibida kodus ega läheks lasteaeda või kooli.

Terviseameti peadirektori asetäitja Jelena Tomasova rääkis Vikerraadio saates "Uudis+", et sarnast skeemi soovivad nad rakendada ka Eestis.

"Praegu käivad läbirääkimised haigekassaga, et haigekassa saaks ka hüvitada lastevanematele lastega haiguslehel viibimise ennetava meetmena, aga praegu on see selline kokkuleppe asi, et me teavitame ja palume inimestel, kes on tulnud, võimalusel kodus viibida," rääkis ta.

Tomasova lisas, et laste koolist või lasteaiast koju jätmine on veidi kergemini teostatav, täiskasvanute puhul sõltub aga töö iseloomust, sest teatud töid saab teha ka kodust, kuid näiteks autojuhi või tehasetöölise puhul ei ole see võimalik.

"Siin palume mõistvat suhtumist tööandjate poolt, et nad tuleksid vastu ja võimaldaksid kahe nädala jooksul olla töötajal kodus," lausus terviseameti esindaja.

Otsus, kas haigekassa ennetava meetmena lastega koju jäämist hüvitama hakkab, sünnib Tomasova sõnul loodetavasti kahe-kolme päeva jooksul.

Seda, kas koolivaheaja lõppemisel koroonaviirus Eestisse tuuakse, ei oska terviseamet prognoosida, kuid peadirektori asetäitja sõnul on sissetoomise risk keskmine ja levikuvõimalus madal.

Lennukiga Eestisse saabuvatele haigussümptomitega inimestele jagatakse juba pardal ankeedid ning viiakse nad saabumisel haiglasse, kontaktsetega tegelevad aga edasi terviseameti töötajad.

Garanteerida, et viirus siia ei levi, ei ole võimalik, kuid terviseamet teeb Tomasova kinnitusel kõik selleks, et juhul kui viirus siia Eestisse jõuab, oleks meie tervishoiusüsteem valmis ja laborivõimekus piisav, et viirust diagnoosida.

Eestis on kontrollitud nelja inimest, kellelgi koroonaviirust pole tuvastatud

Balti riikides ei ole seni tuvastatud ühtki koroonaviirusega nakatunut. Sotsiaalminister Tanel Kiik kinnitas "Aktuaalsele kaamerale", et Eestis on kontrollitud nelja inimest ja kõik testid on osutunud negatiivseks.

"Hetkeseisuga me teame, et Eestis, Balti riikides üldse ühtegi positiivset koroonaviiruse testi pole tehtud ehk teadaolevalt nakatunuid ei ole. Soomes on olnud üksikjuhtum, mis on seotud sissetulnud turistiga. Selles valguses ei ole mõistlik teha mingeid väga jõulisi samme," rääkis Kiik.

"Loomulikult, kui meil peaks tekkima suurem või väiksem puhang mõnes piirkonnas, siis tuleb vastavalt sellele ka vaadata, millised on karantiinivajadused, millised on võimalused eraldada konkreetsed inimesed - on see siis ettevõte, perekonnad - ülejäänutest, tagada neile vajalikud teenused ja tugi karantiini jooksul või siis juba juhul, kui on tegemist nakatunuga, vastavalt ettenähtud korrale inimene isoleerida. Hetkeseisuga sellist vajadust ei ole, kuna me oleme teinud eilse (teisipäeva) seisuga neli koroonaviiruse testi, mis kõik on olnud negatiivsed," lisas minister.

 

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: