ÜRO nõuab Hiinalt piiramatut ligipääsu Xinjiangi piirkonnale

Uiguuride kohtlemise vastane meeleavaldus Malaisias.
Uiguuride kohtlemise vastane meeleavaldus Malaisias. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

ÜRO nõudis Hiinalt piiramatut ligipääsu moslemienamusega Xinjiangi Uiguuri autonoomsele piirkonnale, mida ÜRO inimõigusjuht Michelle Bachelet sel aastal väisata plaanib.

Bachelet tervitas Genfis peetud kõnes Hiina kutset piirkonda väisata, kuid lisas: "Me jätkame selle visiidi eel piiramatu ligipääsu palumist visiiti ettevalmistavale rühmale."

"Me jätkame Hiina inimõigusolukorra, sealhulgas ka uiguuri vähemuse liikmete olukorra põhjalikku uurimist," lisas ta.

Hiinat on uiguuride kohtlemise eest teravalt kritiseeritud. Aktivistide ja tunnistajate sõnul proovib Peking uiguure jõuliselt lõimida ja sundida neid islami pärandit hülgama.

Peking nimetab koonduslaagreid, kus on vangis hinnanguliselt miljon uiguuri ja teist islamiusulist vähemust, hariduskeskusteks.

Hiina esindaja ÜRO-s Chen Xu nimetas väiteid inimõigusrikkumisest vastuvõetamatuks ja ütles, et Xinjiangis on tehtud majanduslikke, sotsiaalseid ja inimõiguste alaseid edusamme.

"Me ootame ülemvolinik Bacheleti tänavust visiiti Hiinasse ja Xinjiangi ning teeme tema bürooga lähedat koostööd visiidi täpsemate korralduste asjus," lausus ta.

Peking on varem teatanud, et tervitab ÜRO ametnikke Xinjiangi tingimusel, et nad hoiduvad riigi siseasjadesse sekkumisest.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: