Eesti kaitseväelased naasid Iraagist väljaõppe edasilükkumise tõttu

Inherent Resolve operatsioon Iraagis
Inherent Resolve operatsioon Iraagis Autor/allikas: inherentresolve.mil

Iraagis operatsioonil Inherent Resolve teeninud Eesti kaitseväe kuueliikmeline väljaõppemeeskond naasis kujunenud julgeolekuolukorrast ja koroonaviiruse levimisest tingitud väljaõppetegevuse edasilükkamise tõttu Eestisse.

Iraagi valitsus on teinud ettepaneku senine väljaõppetegevus Iraagi üksustele määramata ajaks edasi lükata, teatas kaitseväe peastaap. Sellest tulenevalt otsustati Eesti kuueliikmeline väljaõppemeeskond, mis teenis Iraagis Taani kontingendi koosseisus praegu Eestisse tagasi tuua.

Eesti väljaõppemeeskonna rotatsioon praegusel kujul oli plaanitud kestma selle aasta augustini. Taani kontingent, mille koosseisu Eesti kaitseväelased kuulusid, lõpetab tegevuse operatsiooni Inherent Resolve raames Al-Asadi õhuväebaasis ning keskendub teistele ülesannetele.

Et anda oma panus terrorismivastasesse võitlusesse ja Iraagi julgeolekujõudude ülesehitamisse, soovib Eesti operatsioonis jätkata ning praegu tegeletakse võimalustega, kuidas oma panust kõige tõhusamalt rakendada. Praegu Kuveidis paiknevas operatsiooni staabis teeniv Eesti vanemohvitser jätkab teenistust.

Julgeolekuolukord Iraagis on endiselt habras. Jätkuvad raketirünnakud baaside vastu, kus asuvad rahvusvahelised üksused. Viimased raketirünnakud toimusid Bagdadi rohelises tsoonis 17. märtsil ja Bagdadi lähedal asuvas Basmaya baasis 16. märtsil.

Eelmisel nädalal toimunud rünnakus Põhja-Iraagis paikneva Taji baasi vastu sai surma kaks USA ja üks Ühendkuningriigi sõdur. Kuigi vastutust rünnakute eest ei ole selgelt võetud, võib eeldada, et nende taga on Iraani poolt toetatud rühmitused.

Eesti kaitsevägi osaleb Iraagis Ameerika Ühendriikide juhitud rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil Inherent Resolve kuueliikmelise väljaõppemeeskonna ja ühe vanemohvitseriga rahvusvahelises sõjalis-strateegilises meeskonnas, mis nõustab Iraagi ministeeriume ja julgeolekujõudusid.

Inherent Resolve'i eesmärgiks on ISIS-e vastane otsene ja toetav sõjaline tegevust.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: