Eesti tahab Iraaki saata viis kaitseväelast

Kaitsevägi.
Kaitsevägi. Autor/allikas: Mil.ee

Riigikogu saatis kooskõlastusringile otsuse eelnõu, millega Eesti pikendaks kaitseväe kasutamist Iraagis rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil Inherent Resolve. Eelnõu järgi saadab Eesti Iraaki viis kaitseväelast.

Eelnõu võimaldab panustada operatsioonile kuni 10 kaitseväelasega.

Eesti osalemine operatsioonil Inherent Resolve algas augustis 2016, mil Al-Anbari provintsis alustas teenistust kuueliikmeline väljaõppemeeskond Taani kontingendi koosseisus, mille peamiseks ülesandeks oli Iraagi julgeolekujõudude sõjaline väljaõpe. Lisaks sellele teenis üks Eesti vanemohvitser Bagdadis mitmerahvuselises sõjalis-strateegilises meeskonnas, mis nõustas Iraagi ministeeriume ja julgeolekujõudusid.

Seoses COVID-19 pandeemiaga ning sisepoliitiliste pingetega on Iraagi palvel alates 2020. aasta kevadest operatsiooni Inherent Resolve väljaõppetegevus ajutiselt oluliselt piiratud ja kohati ka peatatud. Eesti väljaõppemeeskond naasis Eestisse märtsi lõpus ning staabiohvitser aprillis 2020. Lisaks sellele on Eesti seoses muutustega operatsiooni Inherent Resolve struktuuris ja meie partnerriikide, esmajoones Taani, panustamises kohandamas ka oma osalust operatsioonil Iraagis.

Eesti kavatseb panustada operatsiooni aastal 2021 staabiohvitseri ja neljaliikmelise väljaõppemeeskonnaga.

Tulenevalt Iraagi väljaõppe vajadustest ning tingituna operatsiooni võimalikust rõhuasetuse kohandamise vajadusest, võimaldab eelnõus sätestatud kaitseväelaste piirarv vajaduse tekkides Eestil operatsiooni täiendavalt ja paindlikult panustada. Eesti kaitseväelased ei osale sõjalistel operatsioonidel Süüria territooriumil.

2021. aasta kaitseministeeriumi eelarves on kaitseväe tegevuskuludeks Inherent Resolve operatsioonil kavandatud 444 700 eurot.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: