Haavisto ja Reinsalu: sild üle Soome lahe on taas avanemas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Urmas Reinsalu ja Pekka Haavisto Autor/allikas: Välisministeerium, Rain Kooli/ERR

Eesti ja Soome vahel on sümboolne sild, kahe riigi ja rahva vaheline sajandite pikkune tihe side, mille olulisus ilmneb eriti selgelt nüüd, kui inimeste liikumine on koroonakriisi tõttu mõneks kuuks seiskunud, kirjutavad välisministrid Urmas Reinsalu ja Pekka Haavisto Eesti ja Soome diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva puhul.

Eesti ja Soome valitsus kohtusid kaks aastat tagasi, 7. mail 2018 Tallinnas ajaloolisel ühisistungil, leppides kokku mitmetes tegevussuundades, mida edendame koos, eriti transpordi, digi-, keele-, kultuuri- ja haridusvaldkonnas ning Euroopa Liidu liikmesmaadena.

Saavutatud on palju. Soome digiretseptide kasutamise võimalus Eesti apteekides 2019. aasta jaanuaris oli oluline avang. Alates käesoleva aasta juunist on ka Soome apteekides olnud võimalik saada Eesti retseptidega ravimeid. Balticconnectori gaasijuhtme käikuandmine 2019. aasta detsembris ühendas meie riigid samasse gaasi energiavõrku. Elektrienergiaga oleme pikka aega olnud ühises võrgus.

Kriisiolukorras on selgeks saanud, kui oluline on üheskoos lahendusi otsida ja leida. Soome ja Eesti koostöö on hoolimata koroonakriisist sujuvalt jätkunud. Oleme teinud koroonaviirusest jagusaamisel head koostööd. Tõhusad abinõud Eestis ja Soomes on olnud vastutustundlikud ja kasulikud meie riikide koostööle.

Välisministritena oleme pidevalt kontaktis, koroonakriisi tõttu veelgi tihedamalt kui seni. Soome ja Eesti elanike suhted on teadaolevalt tihedad ja head. Digiühendusi on kasutatud rohkesti, eriti nüüd, kui liikumist on tulnud piirata.

Liikumise järkjärgulise avanemise ajal on Soome ja Eesti piirivalvurid teinud Tallinna ja Helsingi sadamates õlg õla kõrval koostööd, et tagada sujuv järelevalve. See on suurepärane näide Soome ja Eesti ladusast koostööst ka ametiasutuste tasandil.

Keset kriisi ei või me unustada, et meil on juubeliaasta. Tähistame tänavu 8. juunil Eesti ja Soome vaheliste diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva ja teeme seda vastastikku teineteise saatkondi Tallinnas ja Helsingis külastades.

Saja aasta jooksul on palju toimunud. Riiklikud jõupingutused ja rahvusvaheline koostöö on meid toonud tänasesse päeva tugevamana kui kunagi varem. Euroopa Liitu kuulumine on Soome ja Eesti jaoks loomulik tegevuskeskkond.

EL-i liikmetena oleme panustanud tihedasse sotsiaalsesse ja majanduslikku lõimumisse, mis on meid muutnud teineteisele hoopis lähemaks, kui me seda eraldiseisvate, suhteliselt väikeste riikidena muidu oleksime suutnud.

Sild üle Soome lahe on koroonakevade järel taas avanemas. Töö, elukoha, õppimise ja turismiga seotud vilkad suhted taastuvad ehk veelgi tihedamatena. Kevadised katsumused muudavad lähiümbruskonna pakutavad võimalused taas hinnaliseks. Kriisid avavad muuseas uksi ka uuele.

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: