Lääne prefekt: Lihula tulistaja täpne motiiv on arusaamatu

{{1591591500000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Politsei lõpetas pühapäeva õhtul ööpäeva varem Lihula lähistel kaks inimest tapnud ja veel kolme haavanud tulistaja ülekuulamise, ent 32-aastase mehe teo täpsed motiivid on siiani arusaamatud, rääkis Lääne prefekt Kaido Kõplas esmaspäeva hommikul ETV saates "Terevisioon".

Kõplas lisas, et toimunu mõistmiseks kõrvutavad nüüd uurijad kahtlustatava ütlusi sündmuskohalt kogutud faktidega. "Loodame, et motiiv selgub lähiajal, kuid praegu on see veel arusaamatu ja ebaselge. Sellist ütlust, miks ta seda konkreetselt tegi, ei ole ta öelnud," rääkis Kõplas.

Intervjuus "Vikerraadiole" märkis Kõplas veel, et inimeste tulistamisi mees ülekuulamisel ei eitanud.

Praeguseks on uurijatele teada, et enne traagilisi sündmusi viibis mees oma maakodus Lihula lähistel, kus ta oli hommikul tarvitanud alkoholi. Kiirtesti kohaselt oli mees tarvitanud ka tugevaid rahusteid. Kas ravimid olid seaduslikult arsti poolt talle välja kirjutatud, peab selgitama uurimine. Samuti tuleb selgitada seda, kas mees oli varem psühhiaatrilist ravi saanud.

Õhtul läks mees autoga sõitma, et minna poodi ning kella 21.45 paiku põhjustas ta Lihula Olerexis avarii.

Kõplas rõhutas, et alkoholi ja tugevate retseptiravimite koos tarvitamine ei käi kuidagi kokku, kuna inimene võib kaotada reaalsustaju. Politseile pole teada, et mees oleks kellegagi koos alkoholi tarvitanud.

Praeguse info järgi olid laupäevaõhtused sündmused politsei hinnangul ettekavatsemata. "Ei olnud tal planeeritud, selline juhutulistamine," ütles Kõplas "Vikerhommikus".

Ajakirjanduses on mainitud, et pärast sündmusi tankla juures metsa põgenenud tulistaja juures nähti kaht ülestõstetud kätega pantvangi. Ka politseini jõudsid juba laupäeva õhtul teated väidetavate pantvangid võtmisest. Kõplase sõnul politsei ka lähtus sellest uurimisversioonist, ent praeguseks see kinnitust leidnud ei ole. Ka kahtlustatav ise ei väida pantvangide võtmist ning samuti ei leidnud need väited kinnitust vestlutes sündmuskohal viibinud politseinikega, märkis prefekt.

"Kuid politseil on palve, et kui seal tulistamiskoha lähedal oli veel inimesi, kes midagi nägid, on ka info, et seal võis olla veel pealtnägijaid, siis palun kindlasti ühendust võtta 112-ga, et me saaks täpsustada asjaolusid," edastas Kõplas.

Kahtlustataval oli registreeritud neli tulirelva: kaks püstolit ja kaks püssi, millest üks oli poolautomaatne. Need tulirelvad, mida ta kohapeal kasutas ja üks, mis leiti hiljem, olid kõik seaduslikult registreeritud.

Tulistamises raskelt viga saanud ja haiglas viibivate laste kohta ütles Kõplas, et nad on paranemas. "Lapsed on iseseisval hingamisel ja stabiilses seisus ning nende elu ei ole ohus," kinnitas Kõplas.

Esmaspäeval läheb politsei koostöös prokuratuuriga meest vahistama. "Politsei ülesanne ja eesmärk on võimalikult kiiresti kõik faktid kokku koguda ja võimalikult kiiresti see prokuratuuri saata," ütles Kõplas.

Kõplas märkis intervjuus "Vikerhommikule" veel, et tema isikliku arvamuse järgi on praegune relvaloa taotlemise protsess liiga lihtne ning inimene, kes on kunagi kriminaalkorras tahtliku teo eest karistatud, ei peaks kunagi saama tulirelva. Praegune kord on selline, et kui isikul kehtivaid kriminaalkaristusi ei ole, siis on tal võimalus taotleda tulirelva.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: