Lihula tulistaja Mikk Tarraste tunnistab süüd

{{1613309460000 | amCalendar}}

Pärnu maakohtus esmaspäeval alanud kohtuprotsessil tunnistas Mikk Tarraste, kes tulistas mullu suvel Lihulas inimesi ja tappis neist kaks, end süüdi.

33-aastane Tarraste tunnistas süüd ning nõustus kõikide tema vastu esitatud tsiviilhagidega. Samas ei tunnista ta kuritegude varjamist ning kuriteopaigalt põgenemist. Tarraste lisas, et ta jääb oma varem esitatud avaliku kahetsuse ja vabanduse juurde. 

Lääne ringkonnaprokuratuur süüdistab Mikk Tarrastet üldohtlikul viisil toime pandud mõrvas ning laskemoona ebaseaduslikus käitlemises.

"Täna me kuulasime ära numbrile 112 tehtud kõned, mida oli kokku 15. Samuti täna vaatlesime videosalvestusi, mis olid tehtud kiirreageerijate poolt, millest nähtusid sündmuskohal toimetanud politseiametnike ja kiirabi tegevus. Aga samuti vaatlesime videoslavestusi, mis kajastasid liiklusseaduse rikkumisi Olerexi tankla juures. Viimasena kuulasime ka politsei sidepidamise kõnesid, kus /.../ kuuldus viimase kannatanu suhtes toimepandu, kui ta sai kiivrile kahjususe ja seeläbi ka tervisekahjustusi," selgitas lääne ringkonnaprokurör Gardi Anderson "Aktuaalsele kaamerale".

Kohtuprotsessiks on kohtunik Rubo Kikerpill määranud 14 päeva. Tarraste kaitsja Rünno Roosmaa sõnul tunnistab tema kaitsealune end kogu süüdistuse ulatuses süüdi. Kannatanud on Tarraste vastu esitanud tsiviilhagisid umbes 350 000 euro ulatuses.

Süüdistuse järgi vedas alkoholijoobes Tarraste mullu 6. juuni õhtul relvaseadust rikkudes oma sõiduautos tulirelvi ning põhjustas Lihula lähistel asuvas tanklas liiklusõnnetuse. Seejärel põgenes ta sündmuskohalt ning eesmärgiga varjata toime pandud rikkumisi, tulistas talle järgnenud mootorratturit ja kaht sõiduautot, milles oli kokku üheksa inimest. Mootorrattur hukkus, üks autodest sai tabamuse, kuid viga seal keegi ei saanud.

"Mootorratturit ja mootorratta järel sõitnud autosid tulistas ta soovist varjata toime pandud väärtegusid ja jõuda takistamatult tagasi kodutallu," ütles prokurör Gardi Anderson.

Seejärel hakkas süüdistatav liikuma mööda Tuudi-Raudtee teed jalgsi oma kodutalu suunas ning tulistas korduvalt teel vastu sõitnud Žigulid. Auto roolis olnud mees sai viga, kaks tagaistmel olnud last eluohtlikke vigastusi. Kõrvalistuja kohal istunud naine hukkus. Süüdistatav jätkas tulistamist ka sündmuskohale saabunud kiirabi, peatunud Žiguli ja selle juurde saabunud lähedaste ja politseinike suunas.

Seejärel liikus Tarraste jalgsi ligi neli kilomeetrit mööda Tuudi-Raudtee teed kuni Tuudi raudteejaama hooneni. Seal avas ta tule hoone lähedale saabunud politseinike suunas ning riivas lasuga ühe politseiniku kiivrit.

"Selles kriminaalasjas oli väga keeruline määratleda kannatanute ringi. Inimlikult võttes ei ole ju kannatanud üksnes need, keda kuulid füüsiliselt tabasid. Need oleks võinud tabada ükskõik keda, kes sealkandis liikus. Ellujäämine olnuks siis vaid juhuse küsimus. Just seda ongi süüdistuses mõeldud mõistega üldohtlik viis," selgitas prokurör.

Prokuratuuri hinnangul oli kahe inimese tapmine, nelja inimese vigastamine ja määramatu hulga inimeste ohustamine tahtlik. "Oma väljaõppe tõttu nii relvadest kui meditsiinist teadis ta hästi, milliseid tagajärgi inimeste tulistamine kaasa võib tuua," ütles prokurör Gardi Anderson.

Süüdistataval tuvastati pärast kinnipidamist alkoholi ja rahustite tarvitamisest tingitud joove, kuid prokuratuuri hinnangul ei takistanud joove mõistmast, millised on tema tegude tagajärjed.

Kasutatud relvad kuulusid Tarrastele seaduslikult. Kriminaalmenetluse käigus leiti aga nii tema suvekodust kui elukohast Tallinnas ebaseaduslikku laskemoona, seetõttu on süüdistuses ette heidetud ka laskemoona ebaseaduslikku käitlemist.

Tulirelva või laskemoona ebaseadusliku käitlemise eest karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega. Süüdimõistmisel mõrvas karistatakse kaheksa- kuni 20-aastase või eluaegse vangistusega.

 

 

 

Toimetaja: Marko Tooming, Merili Nael, Ester Vilgats

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: