Alžeeria ootab Prantsusmaalt koloniaalmineviku eest vabanduse palumist

Alžeeria president Abdelmadjid Tebboune.
Alžeeria president Abdelmadjid Tebboune. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Alžeeria ootab, et Prantsusmaa paluks vabandust koloniaalvõimude tegevuse eest riigis, ütles riigi president ja avaldas lootust, et tema Prantsuse kolleeg Emmanuel Macron läheb hiljutisest leppimisalgatusest kaugemale.

USA mustanahalise George Floydi tapmisest tõuke saanud ülemaailmsed rassismivastased protestid on võtnud vaatluse alla ka koloniaalpärandi ning asunud klaarima arveid minevikuga.

"Meilt on juba poolenisti andeks palutud. Vaja on järgmist sammu, me ootame seda," ütles president Abdelmadjid Tebboune laupäeval usutluses telekanalile France 24.

"Me usume, et president Macroniga on võimalik selles rahusobitamisprotsessis edasi minna, ta on väga aus mees, kes tahab olukorda parandada."

Prantsusmaa 132 aastat väldanud koloniaalvõim ning sellele lõpu teinud kaheksa-aastane jõhker sõda on jätnud jälje kahe riigi ja rahva tihtipeale okkalistele suhetele.

Suhete paranemise märgina sai Alžeeria reedel tagasi 24 vastupanuliikumise võitlejatele kuulunud pealuud. Pead raiuti maha Prantsuse koloniaalvõimu ajal ning seisid seejärel "sõjatrofeedena" ühe Pariisi muuseumi hoidlas.

Pühapäeval, Alžeeria iseseisvuse 58. aastapäeval maetakse kolbad Alžiiri El Alia surnuaia märtrite sektorisse.

Tebboune ütles, et vabandus Prantsusmaalt looks rahulikuma õhkkonna, mis aitaks arendada majandus- ja kultuurisuhteid, eriti et Prantsusmaal elab üle kuue miljoni alžeerlase.

Macron tunnistas 2019. aasta detsembris, et kolonialism oli tõsine viga, ning kutsus minevikule selga keerama.

Oma presidendivalimiste kampaania ajal tekitas Macron furoori, nimetades Prantsusmaa kolonisatsiooni Alžeerias "inimsusvastaseks kuriteoks".

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: