Fondivalitsejad kandsid kahjumit, fondide turuväärtus langes

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Raha. Autor/allikas: ERR

Eesti fondivalitsejad pidid tänavu esimeses kvartalis leppima 1,8 miljoni euro suuruse kahjumiga ning sektori omakapitali tootlikkus langes negatiivseks, teatas finantsinspektsioon.

Kahjum tekkis eelkõige finantsinvesteeringute väärtuse muutuse tõttu, mille põhjustas märtsis puhkenud COVID-19 viirusest tingitud kriis finantsturgudel, märkis inspektsioon.

Fondivalitsejate sektori varade kogumaht langes kümme protsenti, 768 miljoni euro võrra 6,7 miljardi euroni.

Eelmise aasta viimase kvartali kasum (3,9 miljonit) asendus tänavu 1,8 miljoni euro suuruse kahjumiga. Suure hoobi sai võrreldes mulluse viimase kolme kuuga fondide turuväärtus – kui 2019. aasta viimases kvartalis kasvas see 4,6 protsenti, siis tänavuse esimese kvartaliga oli langus 6,2 protsenti.

Viimati teenis fondivalitsejate sektor kahjumit 2016. aasta esimeses kvartalis, kuid tol ajal ei jõudnud kahjum nii sügavale langeda kui käesoleva aasta esimese kvartali lõpus. Kui järgnevad kvartalid fondivalitsejate sektoris tulevad samuti nõrkade tulemustega, on käesoleva kriisi mõju sektorile oluliselt negatiivsem kui möödunud finantskriisi mõju, märkis finantsinspektsioon.

1,8 miljoni eurose kahju tõttu langes negatiivseks ka omakapitali tootlus (-1,5 protsenti). Võrdluseks võib tuua, et eelmise finantskriisi ajal, 2009. aasta lõpus oli fondide omakapitali tootlus kolm protsenti. Mullu oktoobrist detsembrini oli tootlus aga 14,2 protsenti.

Finantsinspektsioon märkis, et omakapitali tootlikkusele avaldas negatiivset mõju 1. veebruarist kehtima hakanud väiksemad fondide valitsustasud, mis vähendas oluliselt fondivalitsejate teenustasutulu. Kahjumit kannatasid fondid ka väärtpaberiturul.

Hoolimata kahjumlikust kvartalist püsis fondivalitsejate sektori kapitaliseeritus hea, märkis inspektsioon.

Fondivalitsejate bilansiliste varade maht vähenes 2020. aasta esimeses kvartalis 134 miljonilt eurolt 124 miljoni euroni. Languse põhjustasid eelkõige omakapitali kukkumine 7,2 protsendi võrra ning 2019. aasta kasumist väljamakstud dividendid.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: