Teisipäeval kaotavad kehtivuse 12 000 autojuhi tervisetõendid

Foto: Olev Kenk/ERR

Teisipäeval kaotavad kehtivuse 12 000 juhiloa omaniku tervisetõendid, mis tähendab, et nad ei tohi enam autorooli istuda.

"Eileõhtuse seisuga ei kehtinud tervisetõend 12 000 inimesel," ütles maanteeameti eksamiosakonna juhataja Tarmo Vanamõisa teisipäeval "Vikerhommikus".

Tervisetõendite kehtivust pikendati koroonakriisi aegse eriolukorra tõttu, kuna sel ajal oli raskendatud perearsti külastamine tõendi uuendamiseks, kuid teisipäeva, 18. augusti, seisuga lõppeb nende pikendamiseks antud lisaaeg.

Vanamõisa rääkis, et sama arv uuendamist nõudvaid tervisetõendeid oli ka perioodi algul, mis tähendab, et osa inimesi tegelesid oma tervisetõendi uuendamisega, kui samal ajal lisandus uusi inimesi, kelle tõend aegus. "Ega me põhjusi täpselt ei tea, miks nad oma tõendeid ei uuendanud," märkis maanteeameti esindaja.

Samas on pidevalt umbes 4000 inimest, kelle tervisetõend on aegunud ja kes liikluses ei osale, lisas ta.

Lisaks lõppeb teisipäeval umbes 800 juhiloataotleja teooriaeksami kehtivus, mida saanuks samuti uuendada, kui inimene oleks end enne teisipäeva sõidueksamile registreerinud. Kui juhikandidaat ei ole seda seni teinud, siis tuleb tal hiljem teha uus teoorieksam. Teooriaeksam kehtib ka siis, kui registreeritud sõidueksam toimub pärast teisipäeva.

Maanteeamet rõhutab, et kui soovitakse sõidueksami aega muuta pärast teisipäeva, siis uuesti sõidueksamile registreerimise hetkel kontrollitakse taustal teooriaeksami kehtivust. Kui teooriaeksamist on sel hetkel möödas rohkem kui 12 kuud, tuleb uuesti teooriaeksam teha.

Vanamõisa selgituse kohaselt tuleb tervisetõendi kehtivuse uuendamiseks eelnevalt täita enda kohta tervisedeklaratsioon patsiendiportaalis www.digilugu.ee ning seejärel pöörduda tervisekontrolli tegija poole.

"Pärast perearsti juures käimist edastab ta tervisetõendi digitaalsel kujul maanteeametile liiklusregistrisse, mis tähendab, et kõik dokumendid liiguvad digitaalselt ning midagi välja trükkida pole vaja," selgitas maanteeameti esindaja.

Maaneeameti andmebaasidest saab infot ka politsei, kui kontrollib juhtide juhiloa ja tervisetõendi kehtivust. Ilma kehtiva tervisetõendita rooli istuda ei tohi ning liikluses saab osaleda ainult kas jalakäija, ratturi või ühistranspordis sõitjana. märkis Vanamõisa.

Maanteeameti esindaja rõhutas, et kui inimesel on riigiportaalis eesti.ee seadistatud kõik teavitused, siis peaks ta saama oma e-aadressile ka kirja selle kohta, ku tema juhiload või tervisetõend aeguma hakkavad.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: