Tsihhanovskaja kutsus valgevenelasi streike jätkama

Grodno Azoti tehase töölised alustasid Valgevene võimude survestamiseks streiki.
Grodno Azoti tehase töölised alustasid Valgevene võimude survestamiseks streiki. Autor/allikas: SCANPIX / TASS

Valgevene opositsiooni presidendikandidaat Svjatlana Tsihhanovskaja kutsus suurettevõtete töötajaid jätkama ja laiendama streike, et survestada valimispettuse korraldanud võimusid taanduma.

"Minu kallid valgevenelased, Belaruskalii, MTZ, Grodno Azoti ja teiste suurettevõtete töötajad! Teie olete uue, vaba Valgevene sümbol. Valgevene tulevik, aga seega ka meie laste tulevik sõltub praegu teie ühtsusest ja otsustavusest. Seepärast palun teid: jätkake ja laiendage streike, ärge alluga hirmutamisele, ühinege," ütles Tsihhanovskaja reedel avaldatud viedeopöördumses.

Tema sõnul hirmutavad juba alanud streigid Valgevene diktatuuri juhte ning seepärast on nad hakanud streikijaid survestama ja lõhestama.

Tsihhanovskaja sõnul on Valgevene opositsioonil lihtsad eesmärgid: "(võimudepoolse - toim.) vägivalla lõpetamine, poliitvangide vabastamine ja uute, läbipaistvate, vabade ja ausate valimiste korraldamine."

"Me sunnime oma paleedesse sulgunud võimu kuulama meie häält, mille ta on meilt varasatanud," lisas ta.

Tsihhanovskaja rääkis ka, et streikivate tööliste toetusfondi on juba annetatud miljoneid, et nad suudaksid survele vastu seista ega murduks ähvarduste ees.

Teisipäeva õhtul ütles Valgevene streigiliikumise koordinaator, et fondi oli selleks hetkeks kogutud 1,1 miljonit dollarit.

Valgevene president Aleksandr Lukašenko, kes lasi oma 26 aastat kestnud valitsemisaja pikendamiseks 9. august valimiste tulemusi võltsida, on korduvalt kritiseerinud streike ja teinud ettevõtete juhtidele ettepaneku vallandada streikivad töölised ilma õiguseta naasta. Ta on nõudnud valitsuselt, et see tagaks tehaste katkematu töö. Väidetavalt on ettevõtete streigikomiteede liikmeid asutud vahistama, kirjutas Interfax.

Mitmete Valgevene suurtehaste töö on valitsusele ülioluline, kuna nende ekspordist saab riik olulise valuutasissetuleku.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: