Tsihhanovskaja välistas uuesti kandideerimise

Svjatlana Tsihhanovskaja.
Svjatlana Tsihhanovskaja. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Valgevene opositsiooni presidendikandidaat Svjatlana Tsihhanovskaja ütles, et ei kandideeriks uutel valimistel.

"Ma ise ei planeeri (kandideerida - toim.)," ütles ta vastuseks küsimusele uutel, vabadel valimistel kandoideerimise kohta.

Tsihhanovskaja kandideeris 9. augusti valimistel oma abikaasa, Valgevenes ülipopulaarse ja võimudekriitilise blogija Serge Tsihhanovski asemel, kuna võimud vangistasid tema mehe enne valimisi. Valimiste järel vallandusid Valgevenes enneolematult suurem meeleavaldused, kuna võimud võltsisid valimistulemusi senise riigipea, 26 aastat võimul olnud Aleksandr Lukašenko jätkamiseks.

Tsihhanovskaja ütles pikemas usutluses väljaandele Belsat.eu, et välisriigid ei tohiks Valgevene kriisi lahendamisse sekkuda. "See küsimus tuleb lahendada siseriiklikult, ilma välise sekkumiseta," rõhutas Tsihhanovskaja. "Just seepärast moodustati koordinatsiooninõukogu, mida meie pakume vahendaja rolli läbirääkimistel võimudega, et kriis lõpetada ja pidada rahumeelseid kõnelusi, et saaksime ühisel korraldada uued, ausad ja läbipaistvad valimised," lisas ta. "Kõik tuleb otsustada riigisiseselt."

Valgevenes jätkuvad valimiste järel alanud protestid ning streigid. Võimud on meeleavalduste laialiajamisel vigastanud sadu inimesi, umbes 7000 on vahistatud. Valgevene võimude väitel on protestide ajal hukkunud kolm, ÜRO andmeil neli inimest.

Tsihhanovskaja põgenes pärast valimisi naaberriiki Leedusse, andes mõista, et võimud sundisid teda selleks ähvarduste abil.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: