X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kõik on uus septembrikuus: vaheldumisi kontakt- ja koduõpe ning uutmoodi vahetunnid

1. september
1. september Autor/allikas: Hanna Samoson /ERR

Uue õppeaasta algusega on paljud Eestimaa koolid koroonaviiruse leviku piiramiseks oma töökorraldust muutnud, osa koole on teinud väiksemaid uuendusi, teised on aga õppetöö sootuks ümber kujundanud.

Haridus- ja teadusministeerium edastas õppeasutustele enne kooliaasta algust soovitused, kuidas paremini viiruse levikut tõkestada. Näiteks soovitas ministeerium tunde võimalusel läbi viia koduklassides, kontaktide hajutamiseks võiks ümber korraldada ka söögivahetunnid ning kehalise kasvatuse tunnid.

Nädal koolis, kaks nädalat kodus

Põlva riigigümnaasiumi direktor Alo Savi ütles ERR-ile, et Põlva gümnaasiumis on õpilased vaheldumisi ühe nädala kontaktõppes ning järgmised kaks nädalat veedavad nad kodus distantsõppes.

Lisaks on Savi sõnul kooli peal erinevaid desinfitseerimisvahendeid ning kõik haiged õpilased peavad jääma koju.

"Tõepoolest me kõik olime kevade lõpuks ikka väga-väga väsinud, /---/ päriselt sellist kümmet nädalat koduõppet tagasi ei tahaks. Aga kevadine kogemus andis väga hea efekti, õppisime sellest hästi palju. Õpilasi on võimalik ainete lõimumisel suunata mitut ainet korraga õppima, ehk on näiteks mõni ülesanne, mis vastab mitme aine eesmärkidele," ütles Savi.

Lisaks on kool Savi sõnul muutnud ära ka kehalise kasvatuse tundide korralduse.

"Kehalise kasvatuse õpetajad on lahendanud selle liikumispäevikutega, mida tuleb igapäevaselt esitada. Kehalise tund ei ole enam selline, et tuleb seitse kuni kümme minutit järjest joosta, vaid on igapäevane aktiivne liikumine," selgitas koolidirektor.

Savi rõhutas, et gümnasistid peavad suutma iseseisvalt õppida ning paljudele õpilastele meeldibki koduõppes oma tempos teemasid läbi võtta.

"Pikas perspektiivis on meie enda lootus selline, et õpetajal jääb mõnevõrra rohkem aega tegeleda nendega, kes vajavad rohkem toetust ja abi," ütles koolijuht.

Söögivahetund ja bussiring läksid pooleks

Taebla kooli direktor Jaanus Mägi ütles ERR-ile, et väikse kooli puhul väga palju erimeetmeid kasutusel pole.

"Püüame vahetundides õpilasi õues hoida ja söögivahetunni ajal hajutada. See tähendab seda, et kõik õpilased ei ole korraga söögijärjekorras ja ei oota oma portsu, vaid klassid lähevad eri aegadel sööma," selgitas Mägi.

Koolidirektori sõnul on ära muudetud ka koolibussi korraldus, nimelt on bussiring poolitatud. Mägi selgitas, et senise ühe bussi asemel sõidab nüüdsest kaks bussi, et sõiduvahendis oleks korraga vähem lapsi.

Mägi ütles, et lisaks on klassides ka käte desinfitseerimisvõimalused ning esimese paari koolipäevaga on kõik ilusti sujunud.

Täpset kava veel kinnitatud pole

Paide riigigümnaasiumi direktor Margo Sootla ütles ERR-ile, et esimene koolinädal on korraldatud tavapärasest täiesti erinevalt, kuid tulevaste nädalate osas veel kindlat ja püsivat plaani paigas pole.

"Koolipäevad on praegu lühemad, tunnid on lühemad ja toimuvad väiksemates gruppides. Samas õpilased on praegu koolis, kuid homme (reedel – toim.) on liikumispäev õues. Meil on erinevad stsenaariumid edaspidiseks välja mõeldud, aga need sõltuvad sellest, mis kogukonnas tervikuna võiks olla juhtumas," ütles Sootla.

Koolijuht selgitas, et ühe variandina on plaanis kümnenda klassi kõik tunnid teha koolis, kuid 11. ja 12. klass oleks vaheldumisi distantsõppel.

Lisaks proovitakse uuel nädalal rakendada koduklassides õppimist, ütles koolijuht ja lisas, et ka söögivahetunnid hakkavad klasside kauapa erinevatel aegadel toimuma.

"Kõige keerukam on see, et milline risk võib realiseeruda ja milline on piisav meede sellega tegelemiseks. Kuid lõpuni kaitsvaid meetmeid ju ei ole," ütles Sootla.

Direktori sõnul rõhutakse aga gümnasistide omavastutusele, et nad ise distantsõppele üleminekul aktiivselt õppetöös osaleks.

Klassid tulevad kooli eri ustest ja püsivad oma koduklassis

Karlova kooli direktor Heidi Kiuru ütles ERR-ile, et peamise muudatusena toimuvad kõik tunnid nn pesaklassides ning klassiruumide vahet liiguvad õpetajad.

"Lisaks on koolitulek klassidel erinevatest sissepääsudest, kuhu liigutakse sisehoovist," ütles Kiuru.

Sarnaselt teistele koolidele käivad ka Karlova kooli õpilased direktori sõnul söömas klasside kaupa ning söögivahetunnid on jagatud üle päeva.

"Esimese klassi lapsevanemad annavad hommikul õues lapsed klassijuhatajale üle ja pärast tunde annab klassijuhataja õpilased omakorda üle vanematele. Koolipääs vanematel on muidu nii, et peab sellest ette teavitama ja siis registreerime inimese," selgitas koolijuht.

Kui aga viiruse leviku olukord peaks halvenema, siis on Kiuru sõnul veel väljatöötlemisel alternatiivne plaan, kuid valmisolek distantsõppele minna on sisuliselt olemas.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: