Rootsi minister: reisimist oleks pidanud algusest peale rohkem kooskõlastama

Foto: Välisministeerium/Flickr

Rootsi on alati arvanud, et riigid poleks pidanud igaüks ise määrama endale sobivat nakkusnäitajat, millega teistest riikidest inimesi sisse lubab, ütles välisminister Ann Linde.

ERR küsis Põhja- ja Baltimaade välimistritelt, mida nad arvavad Euroopa Komisjoni ettepanekust, et nakkusnäitaja 100 000 elaniku kohta viimase kahe nädala jooksul, mis lubaks enamiku piire Euroopas ilma piiranguteta lahti hoida, oleks 50, mitte 16 nagu seni.

Praegu on Euroopas mõni üksik riik, kus see näitaja on alla 16, seega, kes ikka tahaks või võiks endale lubada näiteks pärast kolme päeva Itaalias kaks nädalat kodus istuda, isegi kui eneseisolatsiooni saab asendada testidega. Testid lähevad lõppkokkuvõttes väga kalliks.

Ainus võimalus tundub olevat nakkusnäitajat muuta. Ministrid olid sellega kõik nõus. Kõik leidsid, et on vaja tihedat koostööd, tuleb infot vahetada ja meedikute seisukohti kuulda võtta. Aga uut nakkusnäitajat numbrina keegi välja ei pakkunud. Nad rõhutasid, et suhtumist Euroopa Komisjoni ettepanekusse peab kindlasti kaaluma ja vähemasti püüdma Põhja- ja Baltimaade ühist seisukohta välja töötada.

Teiselt poolt rõhutati, et Euroopa Komisjoni ettepanek on veel värske ja kõik riigid alles analüüsivad seda ja konkreetseid seisukohti veel ei ole.

Üks oli. Läti välisminister Edgars Rinkevics ütles, et tema valitsus oma seisukohta uue nakkusnäitaja suhtes küll veel kujundanud ei ole, kuid tahtmata end seni mingi kindla numbriga siduda, jääb Läti senise nakkusnäitaja ehk 16 juurde, võimaliku korrigeerimisega +10 protsenti.

"Kodus, Riias kestab debatt Euroopa Komisjoni ettepaneku üle. Me ei ole oma riigi otsust sellele vastamiseks veel teinud. Muidugi oleme me valmis sel teemal arutama oma kolleegidega Balti ja Põhjala riikides, kuid praegu ma ei pühendaks end mingile haigestumuse taseme tõstmisele Lätis," ütles Rinkevics.

Rootsi välisminister Ann Linde ütles, et Rootsi pole kunagi uskunud, et see oleks õige, kui iga riik määrab talle endale sobiva numbri, mille põhjal takistada teistest riikidest inimeste tulekut.

"Me ei usu üldse seda koordineerimata meetodit, kus iga riik võtab need arvud, mis talle tunduvad sobivat, et takistada teisi inimesi reisimast. Meie arust on kõige tähtsam hoida suhtlusvahemaad, jääda koju mistahes sümptomitega, pesta käsi," rääkis Linde.

"Üle piiride liikumine pole suur probleem. Algusest peale oleks pidanud seda rohkem koordineerima. See oleks inimestele arusaadavam olnud. Seega me tõesti soovime, et arvamuste vahetus ja koordineerimine jätkuksid," ütles Rootsi välisminister.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: