Asekantsler: eesmärk on uutes reisipiirangutes kahe nädalaga üksmeel leida

Turistid sadamas.
Turistid sadamas. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Välisministeeriumi Euroopa küsimuste asekantsler Märt Volmer on optimistlik, et Euroopa Liidu liikmesriigid jõuavad kokkuleppele Euroopa Komisjoni ettepanekus tõsta reisipiirangute nakatumisnäit 16 pealt 50 peale. Valitsus aga ettepanekut veel arutanud ei ole.

Euroopa Komisjon tegi reedel ettepaneku kasutada kõikides Euroopa Liidu liikmesriikides ühtset lähenemist liikumispiirangutele ning otsustas, et kui nakatunute arv 100 000 kohta jääb kahe nädala jooksul alla 50, ei tohiks sellest riigist saabuvatele inimestele kehtestada liikumispiiranguid.

"Need soovitused tulevad välja nõukogu soovituste kujul, ehk siis liikmesriigid ise peavad enne kõigepealt omavahel kokku leppima, mida selles soovituses kirjeldatakse," ütles ERR-ile Volmer.

See tähendab Volmeri sõnul seda, et ees seisab kuuajaline läbirääkimiste protsess, kus liikmesriigid omavahel vaidlevad läbi, mis täpselt on need piirmäärad, mida arvestatakse.

"Me tahaksime need nõukogu soovitused vastu võtta 22. septembril [Euroopa Liidu] üldasjade nõukogus, aga mitte veel ülemkogus," lisas Volmer.

"Vaatame, kuidas läheb. Võib-olla Euroopa Liit teeb seda, mis ta alati teeb, ehk jõuab kokkuleppele ka täiesti võimatutes küsimustes," sõnas Volmer.

"Ma arvan, et paljud riigid leiavad, et selleks, et saada Euroopa ühine lähenemine, võib oma numbreid natukene korrigeerida küll," lisas ta.

Keit Kasemets: kasutusele võetaks n-ö valgusfoori süsteem

Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets kirjutas sotsiaalmeedias, et komisjoni ettepaneku järgi tuleks kõikides riikides kasutusele võtta n-ö valgusfoori süsteem kasutades kolme kriteeriumi: üldse tehtud testide arv, positiivsete testide osakaal ja kahe nädala uued nakatunud.

"Tänaseks on olukord võrreldes suve algusega, kus viirus oli taandunud, muutunud. Kui rakendada 16 juhu taset 100 000 elaniku kohta saaksid omavahel reisida vaid Lätis (4.8), Soomes (6.4) ja Küprosel (10.3) elavad või töötavad Euroopa Liidu kodanikud. Samas on haiglasse sattunute arvud olulised vähenenud ja meditsiinisüsteem üle Euroopa saab viirusega hästi hakkama. Isikukaitsevahendite varud on olemas," seisis Kasemetsa postituses.

Kasemets märkis, et rohelistes piirkondades jääks nakatunute arv 100 000 elaniku kohta kahe nädala jooksul alla 25 ja positiivseid teste oleks alla kolme protsendi kõikidest testidest. "Selliseid riike on Euroopa Liidus hetkel üheksa, mõned väga napilt," märkis ta.

Kollastes/oranžides piirkondades jääks Kasemetsa sõnul nakatunud arv all 50 ja positiivseid teste oleks alla kolme protsendi. Selliseid riike on Euroopa Liidus hetkel 20.

Punased oleksid Kasemetsa sõnul piirkonnad, kus nakatunute arv oleks üle 50 ja positiivsed oleksid rohkem kui kolm protsenti testidest. "Nendest piirkondadest reisimisel tuleks jääda kaheks nädalaks eneseisolatsiooni või teha riiki sisenedes või enne reisi alustamist Covid-19 test," selgitas ta.

Valgusfooruga saaksid liituda vaid need piirkonnad kus tehakse rohkem kui 250 testi 100 000 elaniku kohta nädala jooksul.

Aas: kõigepealt tuleb kokku leppida lähinaabritega

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas (KE) ütles ERR-ile, et toetab Euroopa Komisjoni ettepanekut. "Selle ettepanekuga ma olen täiesti nõus, kindlasti oleks segadust märgatavalt vähem," lausus Aas.

Samas märkis ta, et riigid võivad siin kehtestada siiski reegleid iseseisvalt. "Praegu on selline aeg, kus ongi mõistlik pidada konsultatsioone, vaadata, mida teevad meie lähinaabrid ja siis ühiselt kujundada seisukoht," sõnas Aas.

Sotsiaalminister Tanel Kiik Euroopa Komisjoni ettepanekut ühiselt uues piirmääras kokku leppida realistlikuks ei pea.

"Tõsi on see, et inimeste mugavuse seisukohalt oleks mõistlik, kui meil oleks üks ühtne arusaam, millistel juhtudel on eneseisolatsioon kohustuslik, millistel mitte. Loomulikult teeks see palju kergemaks toimetamise ettevõtjatele, on see siis lennunduses või turismis tervikuna. Aga olles realist ja vaadates Euroopa kaardile, kus nakatumise tase riikides erineb mitte kordades, vaid kohati kümnetes kordades, ei tundu realistlik eeldada, et saab olema väga lihtne leppida kokku ühine uus sihttase," ütles Kiik ERR-ile antud intervjuus.

Kiik märkis, et Eesti valitsus ei ole veel ettepanekut arutanud.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Mall Mälberg, Merilin Pärli, Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: