ERR Lätis: Riia linna pürib juhtima rekordarv poliitikuid

Foto: ERR

Riia linna pürib 29. augustil toimuvatel erakorralistel valimistel juhtima rekordarv nimekirju ja poliitikuid. Ka Läti praegune võimuliit üritab pealinnas võimu enda kätte saada, kuigi parteid enne valimisi kokkuleppeid ei sõlmi ning igaüks püüab valijate hääli oma programmi ja linnapeakandidaadiga.

Erakorralised valimised Riias vähem kui aasta enne korralisi valimisi võivad ju olla Läti valitsuse poliitiline mäng, kuid pärast Nils Ušakovsi juhitud linnavalitsuse sattumist suurtesse korruptsiooniskandaalidesse ja Ušakovsi sunnitud lahkumist on mõranenud kümme aastat Riiat juhtinud tandemi - Koosmeele ja Au Teenida Riiat! - suhted, vahendas "Aktuaalne kaamera".

See omakorda on viinud Läti pealinna juhtimiskriisi, nii et praegu on linna eesotsas regionaalministri määratud ajutised juhid. Ametlik põhjus, millega seim linnaduuma laiali saatis, on saamatus prügimajanduse korraldamisel.

"Viimase 11 aastaga on Riias juhtunud palju ebameeldivaid asju. Võiks öelda, et linn on põhjani käest lastud - kui rääkida tänavate ja sildade olukorrast. Nüüd võim vahetub. Parteid, kes on olnud võimul 11 aastat, jäävad vähemusse ja opositsiooni," rääkis Uue Ühtsuse linnapeakandidaat Vilnis Kirsis.

Kuu aja pärast peaks olema selge, kas Riia linnaduuma hoones vahetub võim või mitte. Igatahes loodavad paljud, et see, mis Ušakovsist veel poliitiliselt on järele jäänud, võiks minna nüüd opositsiooni ja tekkida võimalus ka parempoolsetel parteidel linna arendada.

Igatahes avaldab valimistele mõju ka koroonaviirus, sest valimisjaoskondades tuleb kanda kaitsemaski ja kasutada oma kirjutusvahendit.

Riia linnaduuma 60 kohale pürib 15 nimekirja rohkem kui 700 kandidaadiga. Küsitlused pakuvad rohkem kui kolmandikku häältest endiselt Koosmeelele, ehkki nende toetus langeb. Koosmeeles pole pärast Ušakovsi suundumist europarlamenti ja korruptsiooniskandaale enam endist koosmeelt.

"Parteis olid päris suured siseväitlused, kas moodustada Riia erakorralisteks valimisteks täiesti uus meeskond või usaldada endist Riia linnapead ja tema meeskonda. Peale jäi teine seisukoht. Mina jäin selles küsimuses vähemusse," ütles Koosmeele juhatuse liige, seimi kuuluv Vjaceslavs Dombrovskis.

Linnaduuma valitakse seekord ligi viieks aastaks.

"Oleme täis tahet kehtestada Riias täiesti uued mängureeglid ja jõuda selleni, et Riia oleks tõepoolest Baltimaade metropol," sõnas parteiühenduse Arengule/Poolt! kaasesimees, seimi liige Daniels Pavluts.

Hoolimata kandidaatide rohkusest pole praegu nende seas näha liidrit, kelle poolt enamus kindlasti oleks. Kampaaniat aga vähendavad parteide rahastamispiirangud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: