Kadai: reisipiirangute aluseks olev nakkusnäitaja on absurdne number

Martin Kadai.
Martin Kadai. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Euroopa riikide vahel juba pingeid tekitav ning tänaseks enamuse poolt ületatud nakatumisnäitaja on terviseameti erakorralise meditsiini osakonna endise juhi Martin Kadai sõnul mõttetu number, kirjutab Eesti Ekspress.

"See [nakatumise määra jälgimine reisipiirangute alusena] on olnud algusest peale absurdne tegevus," rääkis Kadai ajalehele. "Kui haigus on üleilmse levikuga, pole see ei eksport- ega importhaigus, mille puhul peaks nakkusnumbreid taga ajama. Sama on öelnud ka haiguste ennetamise ja tõrje Euroopa keskus, mistõttu polnud seni Euroopa-ülest mõõdupuud välja käidud."

"See üks arv ei näita tegelikult midagi – uusi haigusjuhte tuvastame vastavalt sellele, kui intensiivselt neid otsime. Kuidas testitakse? Kus? Keda? Igas riigis on see erinev ja seetõttu pole nakkuskordajad ka omavahel võrreldavad," lisas ta.

Terviseamet siiski Balti mulli loomisel pidi mingi arvu pakkuma. "Ütlesime selleks 25 uut haigusjuhtu 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul. Riikide poliitiliste läbirääkimiste jooksul taandus see teadmata põhjusel 15 peale," selgitas Kadai piiri 16 tekke lugu.

Viimastel nädalatel on pea kõik Euroopa riigid peale Läti ja Soome 16 nakatumise piiri 14 päeva jooksul kõrgelt ületanud. Euroopa Komisjon soovitas, et uus piir võiks olla 50.

Allikas: Eesti Ekspress

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: