"Välisilm": kaos Euroopa koroonapiirangutes

Foto: SCANPIX/SIPA

Ungari piir on lukus ja Balti mull on lõhkemisohus. Sel sügisel on Euroopa Liidu vabast liikumisest alles jäänud reisimisprivileeg üksikutele statistiliselt tervete riikide kodanikele.

Euroopa Parlamendi Eesti saadikute hinnangul on kooskõlastamata liikumispiirangud kahjulikud kõigile.

Urmas Paeti sõnul paistab, et kahjuks on kevadest väga vähe õpitud ja kohati paistab, et asi on hoopis mõnevõrra hullem. Yana Toom tõi näiteks Ungari, kus piirid on kinni nii sisse- kui väljasõiduks. "Näiteks minu Ungari saadik ei jõudnud eile kohale, sest Orban pani piirid kinni mitte ainult sisse-, aga ka väljasõiduks. Ja kui pole diplomaatilist passi, siis välja ei lasta. Diplomaatilise passi taotlemine võtab aega," rääkis Toom.

Euroopa koroonasügist iseloomustavad loomingulised mõõdikud. Balti mullis on terve riigi näitajaks vähem kui 16 nakatunut 100 000 kohta. Soomes 8-10. Saksa valitsus lubab riiki siseneda aga ka neli korda kõrgema nakkuskordajaga riikide kodanikke.

"See kõik räägib seda keelt, et kõigepealt on koordinatsioon olematu riikide vahel. Teiseks, suures eufoorias, kui näis, et koroona taandub, mitmed riigid kehtestasid ebaadekvaatselt madalad arvud omale piiranguteks," rääkis Paet.

Euroopa Komisjon püüab piirangute rägastikku selgust tuua ühtse standardiga. Liikumispiiranguid ei tohiks kehtestada kui nakkuskordaja jääb alla 50.

"Pakume välja ühtse kriteeriumi, mille alusel peaksid liikmesriigid kaaluma vaba liikumise piiramist. See kriteerium arvestab uute nakatunute arvu, positiivsete testide määra ja testide koguarvu," ütles Euroopa Komisjoni õigusküsimuste volinik Didier Reynders.

Kuna Euroopa Komisjonil pole terviseküsimustes mandaati, võivad valitsused Brüsseli ettepanekutele vilistada, tõdes Yana Toom.

"Ainus asi, millele nad saavad apelleerida, on terve mõistus, mida nad ka teevad. Siin on abiks Saksamaa, kes on eesistuja Euroopa Nõukogus, mis on tegelikult see koht, kus oleks võimalik kokku leppida," rääkis Toom.

Toomi hinnangul on kokkulepe saavutatav, kuigi mõne riigiga saab olema keeruline.

"Meil on mõned sellised riigid nagu Ungari, kes lihtsalt kasutab pandeemiat selleks, et kasutada isiklikku võimu. Muidugi Ungariga on raske kokku leppida, aga ühine surve, seda on võimalik tekitada küll," leidis Toom.

Saksamaa tegi piirangute ühtlustamisega esmaspäeval ka algust. Saksa tervishoiuminister Jens Spahn teatas, et Euroopa Liidu terviseküsimuste eest vastutavad ministrid jõudsid pärast videokonverentsi ühisele seisukohale, et riskipiirkondadest tulevate reisijate karantiini tuleks lühendada. Terviseministrid leppisid kokku karantiini pikkuse 14 päeva asemel 10 päeva peale.

Yana Toom leidis, et reisipiirangud tuleks asendada koroonatestidega ja viiruse levikut aitaks pidurdada kohustuslikud maskid. "Kui vaatame Belgiat, kus oli väga selge kasvutrend ja siis tulid kohustuslikud maskid. See kasv peatus. See töötab. Meie inimesed ei kanna maske, kui tuled tänavale maskiga, vaadatakse nagu haiget, silt: koroona. Tegelikult see päriselt töötab. Kohustuslik maski kandmine ja testid oleksid lahendus küll," rääkis Toom.

Paet maskide kohustuslikkuses nii kindel ei olnud. "Kõiki asju ei anna ja pole vaja kokku leppida. Ka teadlaste poolt on maskide teemal vastuolulisi signaale," märkis ta.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: