Sloveenia peaminister toetab Poolat ja Ungarit vastasseisus EL-iga

Sloveenia peaminister Janez Janša avaldas kolmapäeval toetust Poola ja Ungari kriitikale, kui nad panid veto Euroopa Liidu eelarvele seoses plaaniga siduda rahastamine õigusriigi põhimõtte austamisega.

"Mõned poliitilised rühmad ähvardavad avalikult kasutada instrumenti, mida valesti kutsutakse "õigusriigiks", selleks, et distsiplineerida üksikuid EL-i liikmesriike enamuse hääletuse kaudu," ütles Janša kirjas Euroopa Ülemkogu alalisele eesistujale Charles Michelile.

Ungari ja Poola vetostasid esmaspäeval EL-i 1,074 miljardi eurose pikaajalise eelarveraamistiku ja sellega seotud 750 miljardi eurose koroonaviiruse taastepaketi, tuues põhjuseks rahastuse sidumise õigusriigi põhimõtetega.

Ehkki Sloveenia vetoga ei ühinenud, ütles Janša, et poliitilisel organil ei ole kohane lahendada vaidlusi õigusriigi küsimuses. "Õigusriik tähendab, et vaidlusi lahendab sõltumatu kohus ja mitte poliitiline enamus mistahes teises institutsioonis," lausus ta.

"Me vajame EL-i institutsioone, mis ei sekku liikmesriikide sisepoliitilistesse konfliktidesse," lisas Janša.

Orban: Ungari vetostas EL-i eelarve rändealase väljapressimise tõttu

Ungari peaminister Viktor Orban ütles kolmapäeval, et tema riik vetostas Euroopa Liidu eelarvekava, sest rahastus seoti õigusriigi põhimõtete järgimisega, kuid see olevat rändevastaste riikide šantažeerimine.

"Brüsselis leitakse täna, et ainult neis riikides, kes lasevad sisse migrante, valitsevad õigusriigi põhimõtted," lausus Orban.

"Kui see ettepanek vastu võetakse, ei takistaks enam miski seda, et liikmesriikide osa ühisrahastusest seotakse rände toetamisega ja finantsvahendeid kasutatakse rändevastaste riikide šantažeerimiseks."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: