Poola ja Ungari lähevad toetuste ja õigusriigi sidumise pärast Euroopa Kohtusse

Poola peaminister Mateusz Morawiecki (vasakul) ja Ungari peaminister Viktor Orban.
Poola peaminister Mateusz Morawiecki (vasakul) ja Ungari peaminister Viktor Orban. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Poola kaebas neljapäeval Euroopa Kohtusse Euroopa Liidu regulatsiooni, mis seob EL-i eelarvest raha eraldamise õigusriigi tingimuste täitmisega. Ungari teatas, et esitab samasuguse pöördumise veel enne selle nädala lõppu.

Varssavi ja Budapesti soovivad oma sammuga lükata võimaluse, et Euroopa Komisjoni hakkab pidurdama neile toetuste väljamaksmist, nii kaugele, kuni Euroopa Kohus oma otsuse teeb.

Mõlemad riigid on Euroopa Liidus formaalse uurimise all seoses kahtlustega, et nende valitsused õõnestavad kohtute ja meedia sõltumatust ning kardavad, et see võib hakata ohustama nende võimalusi saada EL-i eelarvest miljardite eurode ulatuses toetusi, kui Euroopa Komisjon uut regulatsiooni rakendama hakkab.

"Liidul ei ole pädevust defineerida õigusriigi tähendust või seda, kas selle väärtustest peetakse kinni," ütles Poola valitsus oma avalduses. Samas lisatakse, et Poola hinnangul ei ole uus regulatsioon kooskõlas Euroopa Liidu aluslepingutega.

Ka Ungari peaministri Viktor Orbani kabinetiülem teatas, et riik esitab taotluse õigusriigi tingimuse tühistamiseks.

Ungari loodab, et Euroopa Kohtul võtab otsuse tegemine vähemalt kaks aastat, mis annab peaminister Orbanile võimaluse võita järgmisel aastal toimuvad üldvalimised. Orban on oma kümme aastat kestnud võimuloleku ajal kujundanud osaliselt riigi ja eurorahade toel endale lojaalse ärieliidi, millesse kuuluvad ka mõned tema hõimlased.

Samal ajal kutsus Euroopa Parlament neljapäeval Euroopa Komisjoni, mille roll on Euroopa Liidu reeglitest kinnipidamise jälgimine, asuma täitma regulatsiooni, mis parlamendi hinnangul jõustus juba 1. jaanuaril. Vastasel juhul ähvardas parlament kaevata komisjoni kohtusse oma ülesannete mittetäitmise pärast.

Euroopa Komisjon aga vastas, et saab regulatsiooni rakendama hakata alles pärast vastavate juhiste koostamist ning neid ei saa teha enne, kui Euroopa Kohus on oma otsuse teinud. Ametnike sõnul on õigusriigi ja toetuste sidumine mitteametlik kokkulepe, mille liikmesriikide liidrid saavutasid mullu detsembris, et saada Ungari ja Poola nõusolek eelarvekokkuleppele. Aga Euroopa Parlamendi liikmed leidsid, et regulatsioon jõustus juba 1. jaanuaril ja seda tuleb asuda kohe rakendama ning kui Euroopa Kohus seda muutva otsuse teeb, saab ka tagantjärele tehtud otsuseid korrigeerida.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: