Uuring: koroona esimene laine viis ettevõtete käibest 3,5 miljardit eurot

Tea Danilov
Tea Danilov Autor/allikas: Arno Mikkor

Koroonapandeemia esimene laine kahandas Eesti ettevõtete käivet 3,5 miljardi euro võrra, selgub teieipäevale esitletavast Arenguseire Keskuse raportist "Viiruskriisi mõju Eesti majandusele. Stsenaariumid aastani 2030".

"Teiste riikidega võrreldes on koroonapandeemiast tingitud majanduslangus [Eestis] olnud mõõdukas, kuid tööhõive on Euroopa Liidu riikidest kahanenud Eestist enam vaid Hispaanias, Ungaris ja Iirimaal," ütles Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov pressiteate vahendusel.

Tema sõnul on enim kriisis kannatanud tööjõumahukad teenussektori harud, samas kui töötlev tööstus on hoidnud majandust toimimas. "Lähiaastatel edenevadki paremini viiruskindlamad majandusharud nagu näiteks infotehnoloogia ja finantssektor, aga ka puidu- ja elektroonikatööstus," leidis Danilov.

Keskmisest haavatavamates sektorites luuakse 14 protsenti lisandväärtusest ja neis töötab 21,2 protsenti töötajatest. "Kõigis majandussektorites kokku on ettevõtete käive olnud märtsist-oktoobrini aasta varasemaga võrreldes 7,8 protsenti ehk 3,5 miljardit eurot väiksem," ütles Arenguseire Keskuse ekspert Uku Varblane. "Majandussektorite lõikes on viiruse esimese laine mõjud Eestis olnud väga erinevad."

Arenguseire Keskus esitleb teisipäeval ülevaadet kriisi mõjude kohta 17 majandusvaldkonnale, samuti võimalikke arengustsenaariume järgmise kümne aasta jooksul. Raportit tutvustavad kell 11 veebis üle kantaval seminaril Danilov ja Varblane ning kommenteerib Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: